Dbalý stíhaný za korupci je bezmocný, stát za něj musí splácet obstavený byt, rozhodl soud

Soud se postavil na stranu Vladimíra Dbalého. Exřediteli Nemocnice Na Homolce stíhanému kvůli korupci a jeho manželce hrozilo, že přijdou o byt, jenž jim policie zabavila. Nezvládali ho totiž splácet. Dbalý se bránil, že kvůli obstavení celého majetku nemůže svým závazkům dostát. A že by za něj měl více než padesátitisícovou měsíční splátku posílat Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových, který jeho majetek spravuje. A u odvolacího soudu uspěl. "Správce je povinen právně jednat za účelem zabránění snížení hodnoty nebo zmenšení zajištěného majetku," stojí v usnesení, s nímž se Zpravodajský web Českého rozhlasu seznámil.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bývalý ředitel Nemocnice Na Homolce Vladimír Dbalý

Bývalý ředitel Nemocnice Na Homolce Vladimír Dbalý | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

"V případě zajištění celého majetku obviněného je tento, stejně jako jeho manželka, je-li majetek součástí společného jmění manželů, vyloučen ze všech právních úkonů majetku se týkajících a oprávnění k těmto úkonům náleží určenému správci. Nelze akceptovat názor, že zajištěna jsou pouze aktiva a pasiv se uvedený režim netýká," zní klíčová pasáž osmistránkového usnesení.

Jinými slovy, Dbalý s manželkou těžko mohou splácet půjčku na byt, když lékaři policie zajistila celý majetek. Tato povinnost podle soudu přechází na Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových, jenž se musí postarat, aby hodnota obstaveného majetku neklesala.

Nesplácením půjčky se majetek zmenšuje

"Je zřejmé, že nesplácením úvěru dochází ke zmenšování zajištěného majetku, protože narůstá nemalé příslušenství, případně, jako je tomu v tomto případě, by ze zajištěného majetku byl odčerpán byt představující značnou majetkovou hodnotu. Takový vývoj je jistě v rozporu s účelem správy majetku," dodává soudkyně městského soudu Naděžda Javůrková.

Soud nařídil obstavit Dbalému Mimozemšťana. Na utajovanou sochu upozornil autor Jaroslav Róna

Číst článek

Dbalému majetek policie obstavila krátce poté, co ho zadržela v roce 2014. Na seznamu figuroval také byt v rezidenci v pražské ulici Na Císařce. Lékař s manželkou nemovitost koupil v roce 2007 za 11,7 milionu korun. Z toho 4,7 milionu zaplatil rovnou, na sedm milionů si půjčil od České spořitelny. Manželé Dbalí spláceli 55 tisíc měsíčně, v červnu 2014, kdy Dbalého zadržela policie, zbývalo doplatit 4,4 milionu.

Avšak po zatčení lékaře přestaly splátky chodit, a tak se banka obrátila na soud, aby rozhodl o prodeji bytu, jímž manželé ručili. Dbalý se naopak bránil, že stát má za něj jako správce majetku splátky posílat nebo se s bankou dohodnout na jiném postupu. Státní zástupce Zdeněk Matula to však odmítl s tím, že splátky nejsou nutné k udržení hodnoty zajištěného majetku, a že pokud je nezaplatí někdo další, o byt někdejší šéf Homolky přijde.

Obvodní soud pro Prahu 4 mu dal v říjnu 2015 za pravdu. Avšak Dbalý se odvolal a Městský soud v Praze se loni v listopadu přiklonil na jeho stranu, jak informoval server iDnes.cz. "Za situace, kdy věřitel (Česká spořitelna) komunikoval pouze s dlužníky (manželé Dbalí), ačkoliv ti již nemohli žádné úkony týkající se zajištěného úvěru konat, nelze mít za to, že byly splněny podmínky pro nařízení prodeje zástavy," konstatovala soudkyně.

Banka se musí obrátit na úřad

Česká spořitelna má podle ní splátky řešit se správcem Dbalého majetku, tedy s Úřadem pro zastupování státu ve věcech majetkových. "Na tomto úřadu bude, aby jednal v souladu s povinnostmi, které mu ukládají zákonná ustanovení," napsala soudkyně. Jinými slovy, správce majetku se podle ní musí starat o to, aby se jeho hodnota nesnižovala a nestačí jen udržovat ho v použitelném stavu, ale v případě bytu zatíženého hypotékou je podle ní třeba "pečovat" také o ni. A pokud dluh neuhradí, má Česká spořitelna žalovat jej, ne Dbalého.

Dbalého policie stíhá kvůli mnohamilionové korupci spojené se zakázkami z doby, kdy nemocnici šéfoval. Kvůli tomu mu státní zastupitelství nechalo obstavit majetek v hodnotě 50 milionů korun. Lékařův majetek totiž podle něj z 90 procent pochází z trestné činnosti. Vedle bytu mu policisté zablokovali také tři vozidla - Audi A7, Toyota RAV XA3 a Škoda Citigo. A i přes protesty Dbalého je stát všechna prodal. "Prodána byla ve výběrových řízeních. Audi za 1,033 milionu korun, Toyota za 368 100 korun a Škoda za 148 850 korun," upřesnil Ležatka.

Sám úřad se však proti rozhodnutí soudu ohradil. Obstavený majetek prý ze zákona může spravovat pouze administrativně. Tedy zkontrolovat údaje v katastru nemovitostí, například zda je na příslušném listu vlastnictví veden jako vlastník ten, komu byl majetek zajištěn.

Správce Dbalého majetku se brání

"Podle našeho názoru nejsou správné informace, že úřad měl a mohl činit právní úkony spojené s bytem. Vlastník bytu je zajištěním pouze omezen ve svých právech, není jich zbaven. Pan doktor Dbalý by však úkony ohledně bytu mohl činit až po předchozím souhlasu orgánů činných v trestním řízení. Splátky hypotéky za vlastníky nemovitostí stát nehradí," reagoval na dotaz mluvčí Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových Radek Ležatka.

Správce Dbalého majetku však podle lékařova advokáta Tomáše Hříbka nemá na výběr. "Je tady jasný pravomocný rozsudek. Pokud úřad říká, že to nedělá, tak to nedělá špatně. Nelze,aby někdo měl jen práva. Musí s tím být spojené i přiměřené povinnosti," míní obhájce. Do sporu o byt ještě promluví Nejvyšší soud, banka totiž proti odvolacímu rozsudku podala dovolání.

Ondřej Golis Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme