OBRAZEM. Píšťalky, české vlajky, transparenty. Stovky lidí u sněmovny demonstrují proti vládě s komunisty

Proti vládě s komunisty demonstruje na pražském Malostranském náměstí několik set lidí. K protestu se sešli nedaleko Poslanecké sněmovny, kde poslanci jednají o vyslovení důvěry druhému kabinetu Andreje Babiše (ANO). Na náměstí plánují zůstat i přes občasný déšť do skončení středečního jednání dolní komory. To se může protáhnout teoreticky i přes půlnoc.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Řečníci, kteří na demonstraci vystupovali, se vyslovovali nejen proti vládní spolupráci s komunistickou stranou, ale i proti předsedovi vlády Babišovi nebo prezidentovi Miloši Zemanovi. Vadí jim, že poprvé od roku 1989 má vzniknout vláda založená na podpoře komunistů. Poukazují na minulost komunistické strany, od které se podle nich KSČM dostatečně nedistancovala. Mluví také o tom, že Babiš byl evidován ve svazcích Státní bezpečnosti.

Druhá Babišova vláda získala po více než patnácti hodinách jednání poslanců důvěru

Číst článek

Demonstrace začala kolem jedné hodiny odpoledne , z původních desítek lidí se postupně dav rozšířil na několik set protestujících. Kromě organizátorů vystoupilo i několik představitelů opozičních stran. Promluvili například předsedové poslaneckých klubů TOP 09 a STAN Miroslav Kalousek a Jan Farský nebo poslankyně ODS Miroslava Němcová. Mezi demonstranty vlály také vlajky Pirátské strany nebo Mladých socialistů.

Lidé si s sebou přinesli píšťalky, české vlajky a transparenty. Na náměstí rozmístili také fotografie lidí, které komunistický režim popravil. Skandovali například „Nechceme komouše“, hesla vyzývající Babiše k odstoupení nebo vyzývali jednotlivé poslance, aby pro důvěru vládě nehlasovali. Na demonstraci promluvil například písničkář Ziggy Horváth. Akci pod názvem Neztrácíme naději! pořádala aktivistická skupina AUVA.

Poslanci ve středu rozhodují, zda menšinové vládě hnutí ANO a ČSSD vysloví důvěru. Podle očekávání by se tak mělo stát díky hlasům KSČM.

mda, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme