Do Prahy se na 1. máje chystají anarchisté, pravicoví radikálové projdou Brnem

Na prvního máje bude v Praze méně veřejných akcí, než v minulých letech. Mítinky u příležitosti svátku práce plánují už tradičně komunisté a ulicemi hlavního města se chystají pochodovat také anarchisté. Pravicoví radikálové se letos Praze vyhnou, sejdou se ale v Brně.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

1. máj 2009 - pochod anarchistů Prahou | Foto: Tomáš Adamec

Komunisté si v Praze už poněkolikáté zamluvili Křižíkovu fontánu na Výstavišti. Na Střelecký ostrov se chystají sociální demokraté a pak také anarchisté. Ti plánují na prvního máje celkem 10 dalších akcí v centru Prahy a alternativní festival na Císařské louce.

Příznivci levice také ohlásili shromáždění na Vítkově. Organizátoři všech těchto akcí už dopředu oznámili, že budou ve svých projevech kritizovat současnou vládu a její plánované reformy. Velké politické mítinky, které v minulých letech pořádali občanští i sociální demokraté v rámci předvolebních kampaní, letos nebudou.

Stovky policistů v Brně

V Brně budou stovky policistů ze sedmi krajů dohlížet na dva nahlášené prvomájové pochody radikálů i několik plánovaných protiakcí. Krajské policejní ředitelství oznámilo, že podle předběžných informací by se pochodů mohly účastnit asi čtyři stovky lidí.

Většina připravených policistů přitom nebude doprovázet samotné průvody, ale bude připravena rychle zasáhnout. Policie uplatní taktiku zrcadlení a bude přesně odrážet chování davu, vysvětluje velitel akce Miloslav Machát.

„Pokud bude všechno v klidu, účastníci budou reagovat na naše výzvy, tak i policie bude jednat v klidu, bude komunikovat a nebude to řešit násilnými způsoby. Pokud ale účastníci začnou například napadat policisty nebo jiné občany, tak i policie přijme opatření a bude tyto agresivní lidi řešit,“ řekl Machát.

Igor Maňour, Ivan Holas, Jan Herget Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme