Domácí péči budou od ledna hradit pojišťovny. Zcela bez darů se ale mobilní hospice neobejdou

Za Mongolskem, Polskem a Litvou. Až na 33. místě skončilo Česko v mezinárodním žebříčku kvality péče na konci života (Quality of Death Index) z roku 2015, sestavovaném Economist Intelligence Unit. To by ale mohla změnit nová úhradová vyhláška. Zdravotní pojišťovny totiž budou moci od ledna příštího roku proplácet péči mobilních hospiců.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Umřít doma v péči rodiny ale s plnou lékařskou podporou a především s úhradou ze zdravotního pojištění. Takové změny čekají Česko od nového roku.

Umřít doma v péči rodiny ale s plnou lékařskou podporou a především s úhradou ze zdravotního pojištění. Takové změny čekají Česko od nového roku. | Foto: Nick Karvounis | Zdroj: Fotobanka Unsplash

Zařízení už tak nebudou závislá na dobročinných sbírkách a budou moct uzavírat s pojišťovnami smlouvy. Pacienti s terminální diagnózou budou moct dožít mezi svými blízkými, ale s plnou lékařskou podporou.

„Pomohli nám strašně moc. Je to opravdu podpora. Je skvělé, že ta podpora je vesměs nová, ale máte se o co opřít. Nejde o to, aby to dělal někdo za vás, ale můžete se kdykoliv zeptat, lidi jsou vždycky milí,“ popsala svoji zkušenost s mobilním hospicem Eliška z Prahy. 

Lékárníci požadují navýšení plateb za poskytování péče, změnit se má i systém odměňování

Číst článek

Spolu s rodinou pečovala o 89letého dědečka, který měl nádor na mozku. Zatím ale taková péče nehradila ze zdravotního pojištění. Pojišťovny je začnou proplácet až do nového roku. 

„V sousedních zemích, v Německu, Rakousku, v západní Evropě, je tento typ péče celkem jasně považován za srozumitelnou a samozřejmou součást zdravotní péče,“ říká Radiožurnálu Marek Uhlíř z fóra mobilních hospiců.

Pilotní projekt ministerstva zdravotnictví

Práci mobilních zařízení zkoumal téměř tříletý pilotní projekt, podílelo se na něm ministerstvo zdravotnictví a Všeobecná zdravotní pojišťovna. Menší pojišťovny čekaly na výsledek.

„Pro nás je určitě důležité, aby se i v praxi potvrdilo to, co ukázal pilotní projekt, a to, že do domácího prostředí s tímto typem péče, jsou přesouvání pacienti, kteří skutečně náročnou péči lékařů s častější frekvencí návštěv potřebují,“ vysvětluje Ladislav Friedrich ze Svazu zdravotních pojišťoven.

Péče mobilních hospiců se zatím financovala z veřejných sbírek, darů a dotací od krajů a obcí. Z těchto zdrojů ale bude muset být částečně hrazená i dál. Za den péče o pacienta totiž pojišťovna zaplatí maximálně necelých 1500 korun.

Mobilní hospice ale tvrdí, že jejich náklady jsou asi o 400 korun vyšší. Doplácet se bude tak zvaná nezdravotnická péče – třeba psychologickou pomoc rodině.

Eva Rajlichová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme