Druhá část zdravotní reformy míří do Senátu
Koalice prohlasovala zásadní normy reformy zdravotnictví. Ty vymezují podmínky poskytování péče a postavení státu, poskytovatelů péče a pacientů. Řeší specifické zdravotní služby jako je například umělé oplodnění nebo kastrace a prodlužují dojezd záchranky z patnácti na dvacet minut. Opozice jako celek tyto norny nepodpořila.
Zákony zdravotnické reformy prošly úspěšně sněmovnou. Od příštího roku by měly zpřesnit podmínky zdravotní péče. Pacient například získá právo na veškeré informace o svém zdravotním stavu a o zdravotních službách, které mu mají být poskytnuty. Normy zpřesňují i specifické zdravotní služby jako jsou umělé oplodnění nebo kastrace.
Opozice vládu kritizuje, že reformní zákony připravila špatně a musí se to napravovat poslaneckými změnami. Upozornil na to ještě před hlasováním šéf ČSSD Bohuslav Sobotka. Podle něj buď platí, že je reforma připravená nebo není a dělá se na poslední chvíli a v chaosu.
O nové právní úpravě polemizovali v Ozvěnách dne Martin Plíšek, náměstek ministerstva zdravotnictví a Josef Mrázek, viceprezident Svazu pacientů
Změn připravili poslanci jen k prvnímu z reformních zákonů skoro čtyřicet, osm z nich je z dílny koalice. Schvalování zákona provázely zmatky. Poslankyně Věcí veřejných vytáhla z hlasovacího zařízení karty svých nepřítomných kolegů, což ČSSD označila za podvod a manipulaci a důvod ke složení poslaneckého mandátu.
Vymezení práv a odpovědnosti
Podle Martina Plíška, náměstka ministerstva zdravotnictví, udělala sněmovna zásadní krok, nahradila zastaralou právní normu z 60. let minulého století. „Dnes přijatý zákon je kodexového typu a velmi přehledně vymezuje práva pacientů a práva a povinnosti poskytovatelů péče.“
„Jde o právo nahlížet do zdravotnické dokumentace, institut informovaného souhlasu pacienta, možnost formulovat dříve vyslovené přání pacienta, právo mít doprovod, právo na návštěvnické služby,“ připomněl Plíšek.
Opoziční kritici ale tvrdí, že je to právě naopak - že právě přijatý zákon pacientská práva spíš omezí. A poukazují mimo jiné na jednu pasáž, podle níž zdravotnické zařízení musí zajistit pacientovi péči, kterou mu umožňují konkrétní podmínky a objektivní možnosti.
„Norma lépe definuje zdravotní péči Lege Artis, to znamená, že pacient je léčen na základě dostupných poznatků vědy, na základě nároků v tomto zákoně, z hlediska úhrady péče dle zákona o veřejném pojištění. Ale zároveň říká, že je to s ohledem na podmínky poskytování zdravotní péče či služeb,” uvedl Plíšek. “Rozhodně odmítám, že by to zužovalo práva pacientů, právě naopak.”
Za výrazný krok zpět novou úpravu naopak označil Josef Mrázek, viceprezident Svazu pacientů. V Ozvěnách dne řekl, že je to veliké minus pro pacienty. „Je třeba si uvědomit, že ústava nám garantuje péči, nikoli služby, je to pokus o to vymknout se trochu z působnosti ústavy.“
„Lze jen dodat, že tento zákon je pro pacienty škodlivý, nikoli, že je výhodou. Je výhodný pro poskytovatele, pro obchodníky se zdravím,“ konstatoval Mrázek.
Předseda poslaneckého klubu KSČM Pavel Kováčik věří, že Senát vládní předlohy odmítne
Martin Plíšek kritiku odmítl s tím, že dochází k jasné kodifikaci práv pacientů. „Zveřejníme to v nejbližší době rámci tiskové zprávy.“
Projednávaní ve sněmovně provázely zmatky s hlasováním. Opozice obvinila poslankyni Věcí veřejných Jana Drastichovou, že podváděla s hlasovacími kartami svých nepřítomných stranických kolegů a vyzvala ji ke složení mandátu. Poslankyně se brání, že neměla v úmyslu ovlivnovat hlasovaní a své pochybení omluvila nezkušeností.
Opozice doufá ve veto Senátu
Reformu teď dostane k projednání Senát. Předseda poslaneckého klubu KSČM Pavel Kováčik věří, že horní komora vládní předlohy odmítne:
Podle ministra zdravotnictví za TOP 09 Leoše Hegera zákony zdravotnické reformy přinesou pacientům kladné zkušenosti
„A budeme o ní rozhodovat ještě znovu. Navíc vládní koalice nedbala na skutečně velmi věcné připomínky, které šly z opozice a zkracovala všechny lhůty pro projednávání natolik, že nebylo možné ani vést řádnou parlamentní debatu.“
Naopak podle ministra zdravotnictví za TOP 09 Leoše Hegera zákony zdravotnické reformy přinesou pacientům kladné zkušenosti:
„Protože by měl zklidnit situaci ve zdravotnictví, zlepšit i prostředí a podmínky pro poskytování péče lékařů, sester a dalších zdravotních pracovníků. A rozhodně se nikdo z pacientů nemusí bát o to, že by se zde budovalo něco diametrálně jiného než v minulé době a že péče bude u nás i nadále přístupná všem, kteří ji potřebují.“
Opozice se však domnívá, že změny vnesou do zdravotnictví chaos a nejistotu.