Dva členové lihové mafie se mohou dostat z vazby na milionovou kauci

Správce nemovitostí Ivan Kovářík a jednatel společnosti Morávia-Chem Radek Menšík, kteří jsou obžalováni v kauze takzvané lihové mafie, se mohou dostat z vazby na svobodu po složení peněžité kauce. Soud dnes přijal jejich peněžitou záruku ve výši milionu korun. Naopak šéfovi této mafie, která údajně připravila stát při obchodech s nelegálním lihem o 6,7 miliardy korun na daních, potvrdil přísnější typ vazby.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ivan Kovářík (vlevo) a Radek Menšík (vpravo) se mohou dostat z vazby na svobodu po složení peněžité kauce

Ivan Kovářík (vlevo) a Radek Menšík (vpravo) se mohou dostat z vazby na svobodu po složení peněžité kauce | Zdroj: ČTK

Radek Březina tak zůstává ve vazební věznici kvůli hrozbě z možného útěku i kvůli možnému ovlivňování svědků.

Ze sedmičlenné organizované skupiny zůstávají ve vazbě právě už jen Radek Březina, Kovářík a Menšík.

"Soud se domnívá, že důvody vazby u pana Kováříka i nadále trvají. Bylo ale provedeno již rozsáhlé dokazování a i s ohledem na jeho roli v organizované skupině lze vazbu nahradit přijetím peněžité záruky jeden milion korun," uvedl soudce Eduard Ondrášek.

Podobná situace nastala i u Menšíka, i tam stanovil soud peněžitou záruku ve výši jeden milion korun.

Státní zástupce Miroslav Stoklásek v případě Kováříka i Menšíka nechal rozhodnutí na soudu. Šéf lihové mafie Radek Březina o propuštění nežádal. "Zdá se mi to zbytečné, když už tady člověk je, je lepší si to odsedět v kuse. O mém trestu nebude pochyb, újmu jsem tady způsobil," uvedl Radek Březina.

Tvrdí však, že už nemá koho ovlivňovat. S tím však žalobce nesouhlasil. Poukázal především na související trestní řízení, kde je Březina právě za ovlivňování svědků stíhán. Řízení dosud nebylo ukončeno.

Soudce mu ponechal přísnější typ vazby i kvůli novému trestnímu řízení týkající se legalizace majetku z výnosu trestné činnosti. Tam je kromě Radka Březiny stíhán mimo jiné také jeho bratr Tomáš a otec Vladimír.

Dopitá láhev tvrdého alkoholu | Foto: Fotobanka Stock.xchng

Podle žalobce je Březina velkým hráčem

Žalobce se dnes také poprvé obsáhleji vyjádřil k samotnému postoji Březiny v této kauze a označil jej za velkého hráče, který se podle něj snaží ovlivňovat do poslední chvíle trestní řízení. Dokládají to podle něj i poznámky zajištěné na jeho cele.

"Z nich je patrný vývoj, o co se snažil. Vinu se snažil hodit buď na toho, kdo zemřel, nebo na toho, kdo by to vzal za finanční odměnu na sebe. V momentě, kdy začal obžalovaný Kaláč vystupovat jako první v jeho neprospěch, svou strategii změnil a začal svou aktivitu směřovat vůči němu," podotkl státní zástupce.

"Ano, chtěl jsem mu to vrátit, kdo by se nenaštval. Kaláč trestnou činnost páchá až doteďka a není zavřený," podotkl k tomu dnes Březina.

V kauze je obžalováno 7 lidí

V takzvané lihové mafii, což byla podle obžaloby organizovaná skupina, jež údajně 15 let šidila stát při obřích obchodech s nelegálním lihem, je obžalováno dohromady sedm lidí. Mužům hrozí tresty od devíti let a dvou měsíců do 13 let a čtyř měsíců vězení.

Činnost mafie zahrnovala čištění milionů litrů technického lihu, tajné sklady a prodej lihu odběratelům z celého Česka i Slovenska.

Údajní členové takzvané lihové mafie se včera před olomouckým soudem přeli o rozdělení rolí. Ke slovu se dostali všichni hlavní aktéři kauzy.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme