Emmerová jednala s pojišťovnami o zklidnění finanční krize ve zdravotnictví

Odkoupení pohledávek Všeobecné zdravotní pojišťovny nebo udržení dosavadních cen za péči - to jsou jenom některá z opatření, která by měla alespoň krátkodobě stabilizovat finanční krizi v českém zdravotnictví. Zástupci resortu se na nich dohodli s představiteli zdravotních pojišťoven. V systému teď chybí 10 miliard korun. Ministryně Milada Emmerová i šéfové pojišťoven věří, že navržená opatření alespoň načas situaci uklidní.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lékaři

Lékaři | Foto: FN Plzeň

Až se to podaří, pak resort přidá i na platy lékařů a dalších zdravotníků. Teď ale ministryně Emmerová nechce zdravotní pojišťovny ještě více zadlužovat. "Protože na jednu stranu ruku nastavuji, a tou levou budu rozhazovat? To prostě nemůžu."

Pojišťovny rozhodnutí vítají. Pokud by totiž musely platit za práci lékařů víc, během roku by vydaly dalších 25 miliard korun. "Ten systém by se mohl řítit do neskutečných potíží a problémů, které by nebyly řešitelné," říká výkonný ředitel Svazu zdravotních pojišťoven Jaromír Gajdáček.

Prezident České lékařské komory David Rath ale oponuje, že by výdaje pojišťoven nestouply. "Zdravotnická zařízení by mohla o něco utlumit výkonnost, a tím by mohla paradoxně ozdravit své hospodaření." Varuje také, že kvůli špatnému ohodnocení kvalifikovaní lékaři odcházejí do ciziny.

Podle ředitele nemocnice v České Lípě Miroslava Vacka ale nízké ceny za provedenou práci nemůžou za všechno. Hodně záleží i na tom, jak nemocnice hospodaří. "Nám se jednou za čas stane, že nám kvalifikovaný lékař odejde, ale my se obecně snažíme vytvářet takové podmínky, aby neodcházeli."

Stabilizační opatření chce ministryně Milada Emmerová spolu s koncepcí zdravotní péče předložit vládě do konce května.

Viktorie Hošková, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme