Formánková se může stát ústavní soudkyní

Novou ústavní soudkyní se může stát Vlasta Formánková. V tajném hlasování dnes tuto kandidátku podpořila většina senátorů. Prezidentovi tedy nic nebrání, aby Formánkovou do funkce jmenoval.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vlasta Formánková | Foto: ČTK

Formánková v tajném hlasování získala 43 ze 76 hlasů. I přesto dnes musela v Senátu vyslechnout kritiku, mimo jiné za jeden ze svých předlistopadových výroků, který stranil komunistům.

Nynější soudkyně plzeňského krajského soudu Formánková před 25 lety odsoudila vedoucího jedné z plzeňských restaurací na deset měsíců za protikomunistické vystoupení. Muž tehdy výkřiky narušoval ustavující schůzi a členům KSČ řekl, že není zvědav na komunistické šplechty.

I dnes Formánková přiznala, že rozsudek nad hostinským byla chyba. "Toto rozhodnutí nebylo šťastné, nebylo správné a bylo způsobeno i mou hloupostí," řekla senátorům. Již uvedla přiznala, že byla mladá a nyní by v této věci rozhodovala s jinou životní zkušeností.

Některé ze senátorů ale nepřesvědčila a nešlo jen o případ s vedoucím restaurace. Například Martin Mejstřík jí vyčetl, že v roce 1996 podporovala senátního kandidáta ODS Bohumila Kulhánka. Byla to podpora osobní, nikoli politická, uvedla Formánková. Dodala, že sama nikdy v žádné straně nebyla.

Formánkové se zastal se jí například Karel Schwarzenberg, který uvedl, že i soudce má právo na politický názor. K odsouzení hostinského poznamenal, že každý mladý člověk se může mýlit. Důležité je pro něj to, jak se Formánková chovala ve zralejším věku, a to, jaké má odborné znalosti.

Ústavní soud, který je nejvyšší soudní institucí v České republice, má 15 soudců, zatím v něm dva chybějí. Prezident Václav Klaus se svými kandidáty v horní komoře již několikrát narazil. Naposledy senátoři zamítli nominaci státní zástupkyně Jaroslavy Novotné kvůli jejímu dvanáctiletému členství v KSČ.

Martin Hromádka, Vít Dvořák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme