Formánková se může stát ústavní soudkyní

Novou ústavní soudkyní se může stát Vlasta Formánková. V tajném hlasování dnes tuto kandidátku podpořila většina senátorů. Prezidentovi tedy nic nebrání, aby Formánkovou do funkce jmenoval.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vlasta Formánková | Zdroj: ČTK

Formánková v tajném hlasování získala 43 ze 76 hlasů. I přesto dnes musela v Senátu vyslechnout kritiku, mimo jiné za jeden ze svých předlistopadových výroků, který stranil komunistům.

Nynější soudkyně plzeňského krajského soudu Formánková před 25 lety odsoudila vedoucího jedné z plzeňských restaurací na deset měsíců za protikomunistické vystoupení. Muž tehdy výkřiky narušoval ustavující schůzi a členům KSČ řekl, že není zvědav na komunistické šplechty.

I dnes Formánková přiznala, že rozsudek nad hostinským byla chyba. "Toto rozhodnutí nebylo šťastné, nebylo správné a bylo způsobeno i mou hloupostí," řekla senátorům. Již uvedla přiznala, že byla mladá a nyní by v této věci rozhodovala s jinou životní zkušeností.

Některé ze senátorů ale nepřesvědčila a nešlo jen o případ s vedoucím restaurace. Například Martin Mejstřík jí vyčetl, že v roce 1996 podporovala senátního kandidáta ODS Bohumila Kulhánka. Byla to podpora osobní, nikoli politická, uvedla Formánková. Dodala, že sama nikdy v žádné straně nebyla.

Formánkové se zastal se jí například Karel Schwarzenberg, který uvedl, že i soudce má právo na politický názor. K odsouzení hostinského poznamenal, že každý mladý člověk se může mýlit. Důležité je pro něj to, jak se Formánková chovala ve zralejším věku, a to, jaké má odborné znalosti.

Ústavní soud, který je nejvyšší soudní institucí v České republice, má 15 soudců, zatím v něm dva chybějí. Prezident Václav Klaus se svými kandidáty v horní komoře již několikrát narazil. Naposledy senátoři zamítli nominaci státní zástupkyně Jaroslavy Novotné kvůli jejímu dvanáctiletému členství v KSČ.

Martin Hromádka, Vít Dvořák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme