GIBS stíhá 12 lidí kvůli kupčení se zbrojními průkazy. Bývalý policista je vydával bez zkoušek

Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) stíhá celkem 12 lidí kvůli nezákonnému udělování zbrojních průkazů. Trestní stíhání vede proti čtyřem policistům, jednomu bývalému policistovi a sedmi civilním osobám, oznámila ve čtvrtek inspekce na webu.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pistole (ilustrační foto)

Bývalý policista v minimálně 20 případech umožnil za úplatek žadatelům získat zbrojní průkaz (ilustrační foto) | Foto: Anna Jadrná | Zdroj: Český rozhlas

Bývalý policista z odboru služby pro zbraně a bezpečnostní materiál krajského policejního ředitelství Olomouckého kraje, který současně vykonával činnost zkušebního komisaře, podle inspekce v minimálně 20 případech od srpna 2021 do letošního února nezákonně umožnil za úplatek žadatelům získat zbrojní průkaz. Policisté mu to podle GIBS svým nedbalým přístupem při kontrole umožnili.

Zbrojní průkaz si loni udělalo přes 5000 lidí, zájem zvýšila válka na Ukrajině

Číst článek

„Žadatelé měli za úplatu jak v teoretické, tak i praktické části prospět, i když se této zkoušky vůbec nezúčastnili. Ve dvou případech si za tuto službu měl říct o částku ve výši kolem 50 000 korun, u ostatních případů to byly jednotky tisíců korun,“ sdělila mluvčí GIBS Ivana Nguyenová.

Inspekce zkušebního komisaře stíhá za zneužití pravomoci úřední osoby a přijetí úplatku, za což mu v případě prokázání viny hrozí až pětiletý trest vězení nebo zákaz činnosti. Nad činností tohoto zkušebního komisaře podle ní měli dohlížet policisté zařazení v kontrolních skupinách, kteří v minulosti byli jeho podřízenými a důvěřovali mu.

„Jednalo se o čtyři policisty, u nichž využil jejich nedbalý přístup při výkonu kontrolní činnosti, a tak měl proces zkoušek odborné způsobilosti zmanipulovat,“ uvedla mluvčí inspekce.

Tito policisté jsou obviněni z maření úkolu úřední osoby z nedbalosti, za který mohou dostat roční trest odnětí svobody nebo zákaz činnosti. GIBS stíhá také sedm civilních osob – žadatelů o zbrojní průkaz – z podplácení, za které jim hrozí až dvouletý trest odnětí svobody nebo peněžitý trest. 

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme