Havárii letadla v pražském Suchdole chce místní iniciativa připomenou pomníčkem

Na okraji Prahy se před 38 lety zřítilo jugoslávské dopravní letadlo. V husté mlze narazilo do skal v Suchdole nad údolím Vltavy. Při nejhorším leteckém neštěstí v české historii zahynulo 79 pasažérů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Skalní masiv se v Suchdole prudce zvedá od Vltavy (foto: 28. října 2010); | Foto: Tomáš Adamec

„Už nikdy bych to nechtěla zažít. Polonazí lidé na zemi, zřejmě tím tlakem oblečení utrpělo. V prvním okamžiku bylo absolutní ticho, nevěděla jsem, co mám dělat dřív,“ vzpomíná Alena Antonyová ze Suchdola, která pomáhala přímo na místě neštěstí.

První pomoc Suchdolanů přeživším byla především morální. „Vzít za ruku, pohladit, říct: Je to dobré, jste tady, jste v Praze, jedou sanitky,“ říká Antonyová.

41 zraněných tehdy přežilo díky duchapřítomnosti místních i skvělému zásahu tehdejší záchranné služby, jejíž práci ocenil o deset let později režisér Jiří Adamec v posledním dílu seriálu Sanitka.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportáž Veroniky Neprašové o letecké havárii u pražského Suchdola

„Měli nahlášené, že nefunguje naváděcí zařízení. Zadkem letadla narazili o hranu skály a čumák se zaryl v protisvahu,“ vysvětluje Pavel Beneš ze Suchdola.

Památku tragédie připomíná iniciativa Pomník pro Suchdol, která chce v místě odhalit pomník.

„Teď jsme tak v polovině. Pořád ještě sbíráme podpisy na internetu na petici, jednali jsme se suchdolskou radnicí a v dohledné době se pokusíme navázat kontakt s aeroliniemi, jejichž letadlo tenkrát havarovalo. Musíme vyjednat povolení k umístění pomníčku,“ říká jedna z autorek myšlenky Tereza Šírová.

Veronika Neprašová, David Bernardy Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme