Hejtmani nesouhlasí s premiérem. Nechtějí hradit sankce za chyby v čerpání eurodotací

Za chyby v čerpání eurodotací jsou podle premiéra zodpovědné kraje. A sankce by tak měly platit ze svého rozpočtu. Petr Nečas to dnes řekl v Jihlavě na jednání s hejtmany. Ti to ale vidí opačně.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Premiér Petr Nečas a předseda Asociace krajů ČR Michal Hašek v Jihlavě na tiskové konferenci | Zdroj: ČTK

Sankce za chyby v čerpání eurodotací by měly platit samy kraje. Podle ministra financí Miroslava Kalouska i premiéra Petra Nečase zodpovědnost za nedostatky v čerpání plně nese vedení krajů.

Nečas dnes názor tlumočil v Jihlavě na setkání s hejtmany, kteří na to mají ale jiný názor.

Přehrát

00:00 / 00:00

Polemiku premiéra a hejtmanů sledovala v Jihlavě redaktorka Lucie Maxová

„Považujeme za samozřejmé, že u celostátních tematických operačních programů korekce, které jsou určeny Evropskou komisí, platí státní rozpočet. Tak pokud se totéž týká regionálních operačních programů, je naprosto logické a správné, a také ve snaze zabránit i pro budoucnost jak v tomto programovacím období, tak v příštím, jakémukoli morálnímu hazardu, tak je adekvátní, aby to platily krajské rozpočty,“ zdůraznil Nečas.

Podle některých hejtmanů se ale ministerstvo financí snaží dát od problémů regionálních operačních programů ruce pryč.

Kraje za chyby v dotačních projektech zaplatí ze svého, zopakoval Kalousek

Číst článek

Podle předsedy asociace krajů Michala Haška z ČSSD by sankce za chybné čerpání regiony platit neměly, protože celý systém nastavil stát.

„Ten systém nevymyslely kraje. Ten systém vznik za zákona. Ten systém byl schválen orgány státu, vlády po roce 2006. Ten systém je auditován ministerstvem financí, nikoli hejtmany, nikoli krajskými úřady,“ zdůraznil Hašek.

I tak ale musí Ústecký a Karlovarský kraj zaplatit za projekty z operačního programu Severozápad ze své kasy. Kvůli pochybením jim je evropská komise hradit nebude. Celkem to oba kraje vyjde na více než dvě a půl miliardy korun.

Regionální operační programy - dotace z fondů EU (2007 - 2013) | Foto: ČTK

Milan Kopp, Tereza Bartůňková, Lucie Maxová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme