Hnutí DUHA připravuje petici proti tendrům na těžbu dřeva

Ekologové sepisují petici proti ministru zemědělství Ivanu Fuksovi. Chtějí ho tak dotlačit k přepsání tzv. Dřevěné knihy, která od příštího roku mění pravidla pro hospodaření ve státních lesích. Vláda už vzala Fuksův plán na vědomí a podle ministra se práce na vypsání nových tendrů rozjely. Věci veřejné ovšem chtějí, aby koncepci znovu řešila koalice.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Krušnohorské lesy

Krušnohorské lesy | Foto: David Hertl | Zdroj: Český rozhlas

Zakázky mají být dlouhodobé a komplexní. Kritikům na nich vadí hlavně to, že vítězové tendrů budou dřevo těžit i prodávat. Pro stát je to podle nich nevýhodné. Podle Věcí veřejných by se koncepcí měla znovu zabývat koalice. Jaromír Bláha z Hnutí DUHA řekl, že petici zveřejní ekologové zhruba do dvou týdnů:

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportáž Lucie Husárové o hospodaření v Lesech ČR.mp3

Petice proti nové podobě tendrů na lesnické práce, které mají platit od začátku příštího roku, bude na internetu do čtrnácti dnů. Druhá strana pomyslné barikády, tedy ministr zemědělství Ivan Fuksa, už tendry připravuje tak, aby je mohl od prvního ledna roku 2012 spustit.

„My od této chvíle začínáme pracovat na tendrech, aby mohla být soutěž vyhlášena nejpozději do konce března a celý proces soutěžení a podepisování smluv aby byl ukončen nejpozději v prosinci,“ říká Fuksa, který je přesvědčen, že komplexní zakázka je pro státní podnik nejvýhodnější.

Ekologové vidí v nové koncepci hospodaření ve státních lesích tunelování a varují před jejich likvidací: tendry podle nich jdou na ruku velkým firmám a malé regionální pily naopak zlikvidují.

Dlouhodobé a komplexní zakázky navíc umožní vítězům tendrů, aby dřevo těžili i prodávali. Prodej dřeva přes těžařské společnosti je podle kritiků pro stát nevýhodný a vydělá se méně, než kdyby státní podnik nakupoval pouze služby a dřevo prodával sám.

Hnutí DUHA proto podle Jaromíra Bláhy chystá vedle petice i další protestní akce. „Veřejnost by teď měla vyjádřit svůj názor, jestli chce nechat veřejné lesy několika největším těžařským firmám. My připravujeme petici proti rozkrádání veřejných lesů a fungují facebookové stránky proti tunelování našich lesů, kde se mohou lidé přidat.“

S ekology souhlasí Věci veřejné

K ekologům se chtějí po své linii přidat i Věci veřejné, kterým se podoba tendrů nelíbí.

„Dáváme vzkaz našim koaličním partnerům, aby tyto věci řešili, nemůžeme je dále tolerovat. Čekali jsme několik měsíců jenom proto, že jsme museli dodržovat štábní kulturu spolupráce v koalici,“ říká poslanec koaliční strany Josef Novotný, který doufá, že se tendry ještě změní. Nevylučuje ani zvláštní jednání vládních stran.

„Zásah do tohoto vztahu by měl udělat premiér, případně koaliční vyjednávání. Pokud bude vůle v rámci koalice, tak samozřejmě ty páky mají,“ dodává Novotný.

Také místopředsedkyně sněmovny z Věcí veřejných Kateřina Klasnová se s novou podobou tendrů nechce smířit. V tuto chvíli už je ale podle ní vše v rukou ministerstva zemědělství a Lesů České republiky.

„Já to celé považuji za velmi nešťastné a určitě to tak nenechám jen tak být. V tuto chvíli lze po ministrovi požadovat objektivní analýzu hospodaření jak v modelu komplexní zakázky, tak v modelu prodeje lesů ve vlastní režii. Vláda by měla zároveň požadovat vysvětlení nemovitého majetku,“ řekla Klasnová.

Plán ministerstva zemědělství naopak podporují Sdružení podnikatelů v lesním hospodářství a Česká lesnická společnost. Vláda měla tzv. Dřevěnou knihu na stole celkem třikrát, nakonec vzala koncepci na vědomí.

Lucie Husárová 1, Aneta Vojtěchová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme