‚Zásadní a aktuální hrozba.‘ Experti na bezpečnost varovali před zneužitím kybernetických technologií

Bývalí vysocí čeští armádní a bezpečnostní představitelé varují před pořizováním kybernetických technologií z nedemokratických zemí. V prohlášení to uvedli bývalý předseda Vojenského výboru NATO Petr Pavel, někdejší náměstek ministra obrany pro vyzbrojování Daniel Koštoval, bývalý velvyslanec České republiky v USA a Rusku Petr Kolář a někdejší poslanec za KDU-ČSL Ivan Gabal.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bývalí vysocí čeští armádní a bezpečnostní představitelé - (zleva) předseda Vojenského výboru NATO Petr Pavel, bývalý náměstek ministra obrany pro vyzbrojování Daniel Koštoval, někdejší velvyslanec ČR v USA a Rusku Petr Kolář a někdejší poslanec Ivan Gabal varují před pořizováním kybernetických technologií z nedemokratických zemí | Zdroj: koláž iRozhlas.cz

Vláda by podle nich měla při rozhodování o kybertechnologiích nové generace zejména zohlednit hodnotové, bezpečnostní a geopolitické hledisko před cenovou výhodností.

Kyberúřad odpověděl na dopis společnosti Huawei. Její technologie dál považuje za bezpečnostní riziko

Číst článek

Podpořili tak fakticky nedávné varování Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB), který označil technologie čínských společností Huawei a ZTE za bezpečnostní riziko.

Autoři v dokumentu například připomínají vyjádření některých vysokých bezpečnostních představitelů Spojených států, kteří upozornili na kybernetické hrozby z Číny a Ruska. Varovaly před nimi i spojenecké tajné služby.

„Riziko zneužití a manipulace kybernetických technologií velkého rozměru proti našim bezpečnostním a ekonomickým zájmům i proti zájmům našich spojenců je zásadní a aktuální hrozba,“ poznamenali autoři prohlášení.

Rostoucí hrozba z Ruska

Uvádí, že vláda bude rozhodovat o investování do kybernetických technologií nové generace pro budoucí fungování státu, společnosti i ekonomiky. „Považujeme za zásadní, aby toto rozhodnutí sledovalo hodnotové, bezpečnostní a geopolitické hledisko jako primární, nikoli jen cenovou výhodnost nebo sliby a ujištění dodavatelských firem,“ napsali.

Od Huawei se odvrací i ČVUT. Kvůli varování ukončila škola mnohaletou spolupráci

Číst článek

Dodali, že přístup České republiky k technologiím Huawei a ZTE musí vycházet z hodnot českého ústavního systému, ze zajištění obrany a suverénní budoucnosti, i z českých historických zkušeností.

S jasným odkazem na Čínu varují, že Česko nemůže ignorovat „hrozbu oslabení nebo dokonce ztráty kontroly nad novými kybernetickými technologiemi a datovými toky ve prospěch země, která nemá demokratické poměry, otevřenou společnost, ani právní systém založený na vládě zákona, která nedodržuje lidská práva a je prostoupena monopolem moci komunistické strany a jejích represivních složek“. Autoři zároveň dodali, že Česká republika nemůže ignorovat ani rostoucí kybernetické hrozby z Ruska.

Je to hon na čarodějnice. Svými zaměstnanci jsem si na sto procent jistý, říká šéf Huawei v Česku

Číst článek

Varování NÚKIB

Dokud podle nich nedokáže Česká republika sama kybernetické technologie vyrábět, nebo je alespoň kontrolovat, má využívat technologie ze zemí, ve kterých jsou branná moc a zpravodajské služby pod demokratickou kontrolou. (Celé prohlášení si můžete přečíst zde.)

Diskusi o kybernetické bezpečnosti otevřelo především prosincové varování NÚKIB před technologiemi firem Huawei a ZTE, které se týkalo systémů zařazených do tzv. kritické informační infrastruktury, případně významných informačních systémů.

Kritická infrastruktura představuje sítě a služby nezbytné pro obyvatele státu, například komunikace či rozvody energií. Vláda v lednu uložila správcům této kritické infrastruktury, aby provedli analýzu rizik užívání softwaru a hardwaru čínských firem. Huawei vyjádření úřadu kritizuje.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme