I po Grossově omluvě zůstává politická situace napjatá

Veřejná omluva, kterou v sobotu pronesl premiér Stanislav Gross za výroky kolem majetkových poměrů své rodiny, není pro politiky opoziční ODS ani vládní KDU- ČSL dostatečná. Naopak sociální demokraté omluvu přivítali a dali najevo, že ukončila napětí v koalici. ODS chce ve sněmovně žádat o hlasování o nedůvěře vládě. Výkonná rada ODS proto bude v pondělí jednat o tom, kdy hlasování navrhne. Podle předsedy poslanců ODS Vlastimila Tlustého by se mělo hlasovat ještě před jarním sjezdem ČSSD. Místopředseda ODS Petra Nečase si myslí, že jediným rozumným řešením vládní krize jsou předčasné volby. Řekl to v pořadu televize Prima Nedělní partie.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Stanislav Gross | Foto: Martin Štěrba

Vlastimil Tlustý je toho názoru, že krize neskončila, ale zároveň nic nového již nelze čekat. Proto by měla ODS ve sněmovně jednat ihned. "Iniciovat hlasování o nedůvěře bez ohledu na jeho výsledek. Nejen my, ale celá veřejnost by měla vědět, kdo vlastně podporuje Grossovu vládu."

Sociální demokraté mají ovšem jasno, řečeno ministrem financí Bohuslavem Sobotkou. "Ta věc je pro sociální demokracii skončena. Sociální demokracie dala důvěru svému premiérovi a sociální demokracie se vyslovila pro pokračování vládní koalice."

Lidovci si až do sjezdu sociálních demokratů dali bobříka mlčení, ovšem prohlášení krize za skončenou jejich místopředsedovi Janu Kasalovi rozvázalo ústa. "Koalice je tvořena třemi politickými stranami. Jedna strana se vyznala z toho, že podle jejich názoru krize skončila. Zároveň připustila, že o tom, zda křesťanští demokraté zůstanou nebo nezůstanou ve vládě, budou hlasovat na sjezdu, což je dost prazvláštní, ne zcela věrohodný přístup k věci. Pro nás krize skončí tehdy, až bude obnovena důvěra. Zatím obnovena není."

Vyčkávací strategie lidovců souvisí podle Jana Kasala i s tím, že nechtějí asistovat u předsjezdové rétoriky sociálních demokratů. "To, co se odehrává v předjezdové atmosféře, kdy si jednotliví adepti shání pozitivní body, kdo je větší chlapák, kdo víc napálí lidovce, kdo víc napálí Kalouska. U toho já nechci administrovat."

Lidovecké mlčení je nejasné, a proto sociální demokraté vysílají signály jako tento Sobotkův. "Já věřím, že KDU-ČSL bude reflektovat dostatečně výsledek sobotního jednání a že už nadále nebude otevírat podobné problémy v koalici."

Každopádně den po Grossově omluvě zůstává situace na politické scéně napjatá. Krize srazila úroveň české politiky na kolena, řekl Radiožurnálu Vlastimil Tlustý. "Celá česká politika se stala směšnou a politováníhodnou a bude trvat dlouho, než se z toho česká politika dostane. Já v téhle situaci nevidím žádné vítěze. Tady jsou jen poražení. To je stejná škoda pro všechny politické strany, všechny občany, pro celý stát."

Eva Hůlková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme