Inspekce monitoruje klíčky v ČR, Německo podezření zpochybňuje
Státní zemědělská a potravinářská inspekce od rána prověřuje, jestli se i do České republiky dostaly podezřelé zeleninové a luštěninové klíčky. Hygienici zároveň čekají na podrobnější výsledky z německých laboratoří, které podle předběžných zpráv německých úřadů výskyt nebezpečné střevní bakterie na výhoncích z farmy v Dolním Sasku nepotvrzují. Nebezpečné střevní infekci podlehlo v Německu už 21 lidí. V České republice se zatím z nákazy léčí jedna americká turistka, která se pravděpodobně nakazila v severním Německu.
Německé úřady krátce po 15. hodině oznámily, že první výsledky testů nepotvrdily výskyt nebezpečné střevní bakterie na zeleninových klíčcích z farmy v Dolním Sasku. Takže pátrání po zdroji infekce bude zřejmě pokračovat.
Aktuální stav monitoringu SZPI popisuje Michal Spáčil: „Ústřední inspektorát nyní shromažďuje údaje od krajských inspektorátů, zda jsou tyto výrobky z Německa do České republiky dovážené a prodávané, ale také jejich dovoz z jiných zemí a tuzemská výroba. Předpokládám, že by to mohlo být během dneška.“
Poslechněte si příspěvek Jana Hergeta o českých ohlasech na nebezpečí německých potravin
Hlavní hygienik ČR Michal Vít vzkazuje, že není důvod k obavám. Pokud by se kontaminované výhonky prodávaly i u nás, tak by se to prý už projevilo. Ze zeleniny určitě lidé nemusí mít strach, stačí jen dodržovat zásady obvyklé hygieny, tedy zeleninu i ovoce před zpracováním důkladně omýt.
Poplašné zprávy z minulého týdne o podezřelých okurkách nebo salátu ovlivnily negativně i český trh se zeleninou. Podle prezidenta Agrární komory Jana Veleby se spotřebitelé logicky zalekli a poptávka po zelenině citelně klesla.
Samozřejmě více v zahraničí, ale i v České republice hlásí prodejci zeleniny pokles až o 30 procent. Jan Veleba si ale zároveň myslí, že tahle panika brzy opadne, což může být dobrá příležitost pro české zemědělce:
„Já osobně jsem přesvědčen, že po té vlně sešupu zájmu o zeleninu z České republiky i ze zahraničí se to ustálí a že spotřebitelé budou čím dál víc žádat českou zeleninu.“
O poznání horší pozici budou mít pěstitelé biozeleniny. Nebezpečná bakterie Escherichia Coli se totiž na zeleninu mohla dostat z výkalů hospodářských zvířat, které se používají na hnojení.
Podle zemědělského analytika Petra Havla se ale pro tento způsob hnojení v České republice používá jiná technologie, která riziko minimalizuje a navíc se využívá opravdu jen výjimečně.