Jsou soudci pod nátlakem?

Přímý nátlak politiků na soudce u nás sice neexistuje, systémový ano. Tvrdí to Soudcovská unie České republiky. Že by politik naléhal na soudce, jak by konkrétní kauza měla dopadnout, to se u nás neděje. Říká za pražské soudce jejich šéf Jiří Sváček.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

soudní síň | Foto: Justice.cz

Na druhé straně ale soudí, že politikem veřejně vyslovená polopravda o justici už může určitou formou nátlaku být. Podle Sváčka ale s tím soudce musí počítat.

"Soudce je tady od toho, a je za to placený, aby se s touto formou nátlaku vyrovnal. Aby soudil podle svého svědomí, podle platného zákona a nikoli jak si politik nebo veřejnost prostřednictvím médií objedná."

Místopředseda Poslanecké sněmovny za ODS Ivan Langer tvrdí, že žádný konkrétní příklad politické ovlivňování soudce nezná, ale pokud by se podle něj mělo hovořit o politických tlacích, tak s tím cílem, aby justice fungovala kvalitně. Aby poskytovala garanci právního státu a možnosti domoci se spravedlnosti každému občanu. Pokud toto soudci nepochopí, že tu nejsou sami pro sebe ale proto, aby sloužili občanům této země, potom ať hovoří o politických tlacích".

Podle Soudcovské unie náš model soudcovství, který v Čechách funguje už více než 150 let velmi málo příspívá k efektivitě a správě soudnictví. Unie si ale není jistá, zda ke zlepšení situace přispěje novela zákona o soudech a soudcích, kterou příští týden bude projednávat ve třetím čtení Poslanecká sněmovna.

Milan Kopp, Vlasta Valentová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme