Jurečka: Mimořádné schůze o platech ve veřejném sektoru se zúčastní zástupci odborů i zaměstnavatelů

O možném navýšení platů ve veřejném sektoru by měla jednat tripartita na mimořádné schůzi. Po jednání vlády to Radiožurnálu řekl ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka z KDU-ČSL. Setkání se zástupci odborů a zaměstnavatelů podle něj kabinet svolá v nejbližší době ještě před řádným jednáním tripartity, které bude v polovině července.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Marian Jurečka (KDU-ČSL)

Uskuteční se mimořádná schůze o platech ve veřejném sektoru, oznámil Jurečka (archivní foto) | Foto: Zuzana Jarolímková | Zdroj: iROZHLAS.cz

„Dnes (ve středu) jsme se na vládě dohodli, že v nejbližší době svoláme jednání předsednictva tripartity, abychom tuto otázku probrali. Příští řádná tripartita je totiž naplánována až na 16. července,“ popsal Jurečka.

Úředníci na soudech zvažují stávku kvůli nízkým platům. ‚Snad se podaří najít pochopení,‘ říká Blažek

Číst článek

„To znamená, udělali bychom to dříve touto formou za účasti obou sociálních partnerů, nejen z řad odborů, ale i z řad zaměstnavatelů,“ dodal. Odbory už dříve řekly, že chtějí, aby se pracovníkům veřejné sféry výdělky zvedly o patnáct procent. Zdůvodňují to zdražováním v posledních dvou letech.

V pětikoalici na zvyšování platových tarifů ale zatím není shoda. Zástupci koaličních stran o tom budou jednat ještě před mimořádným zasedáním tripartity, potvrdil ministr.

„Dohodneme se tak, abychom tam (na jednání tripartity – pozn. red.) přišli s naší pozicí za celou vládní koalici a dokázali se dohodnout na nějakém kompromisním postupu. Anebo se případně ukáže, že požadavky některých ze stran jsou natolik vzdálené, že dohoda není možná. Ale uvidíme, jak se bude jednání odvíjet,“ doplnil.

Vláda učinila největší škrty v počtu úředníků od roku 2015. Počet pozic se sníží o 2636, většina je obsazená

Číst článek

Některá ministerstva si stěžují, že mají problém s nábory úředníků. To je však podle Jurečky spíše otázka vůle jednotlivých resortů, například zajímáním se o daného člověka už při jeho přijímání, navýšením jeho osobního ohodnocení po dvou měsících a podobně. „To se dá zvládnout, vidím to i z vlastní zkušenosti,“ uvedl.

„Tohle je téma, které jde nejenom za lidmi, kteří jsou ve státní službě. Bavíme se o odměňování všech lidí ve veřejné správě, to znamená i úředníky krajů, měst a obcí. I tady jsou požadavky, které samozřejmě vnímám. Vnímám i požadavky ze strany zaměstnavatelů, kteří říkají, že by bylo na místě bavit se o zvýšení. I proto svoláváme jednání za účasti obou sociálních partnerů, abychom došli k nějaké rozumné dohodě,“ dodal.

Jana Karasová, job Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme