Kauza Kořistka dál zaměstnává státní zástupce

Nejvyšší státní zástupkyně Marie Benešová zásadně odmítá, že by jakkoli zasahovala do vyšetřování úplatkářské aféry týkající se unionistického poslance Zdeňka Kořistky. Z toho ji nařkla ostravská krajská státní zástupkyně Zlatuše Andělová, jejíž podřízení se kauzou zabývají.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zdeněk Kořistka | Foto: Poslanecká sněmovna

Kritika z Ostravy zazněla poté, co Benešová prohlásila, že Andělová v případu nezvážila klíčové důkazy - tajné policejní odposlechy. Benešová tvrdí, že kdyby skutečně chtěla Andělové do případu vstoupit, mohla jej Ostravě vzít a předat na jiné státní zastupitelství. S tím ale nejvyšší státní zástupkyně nepočítá.

Asistent šéfa ODS Dalík a lobbista Večerek byli stíháni kvůli podezření, že poslanci Kořistkovi měli nabídnout úplatek deset milionů korun a místo velvyslance v Bulharsku za to, že nepodpoří novou vládu Stanislava Grosse.

Večerka zatkli policisté 30. září v šest hodin ráno před jeho domem. Pro Dalíka si dojeli do Kroměříže, kde mu nasadili pouta o půl deváté v hotelu. Poté byli oba převezeni na expozituru protikorupční policie v Praze, kde byli obviněni z podplácení ve spolupachatelství. Po výsleších policie Večerka i Dalíka eskortovala do cel předběžného zadržení, poté byli vrtulníkem převezeni do Ostravy.

1. října však byli propuštěni a 18. října žalobce jejich obvinění zrušil. Vyšetřování celého případu nadále pokračuje.

Zadržení Marka Dalíka a Jana Večerka bylo nezákonné. K tomuto závěru dospěl v listopadu při dohledové prověrce olomoucký vrchní státní zástupce Ivo Ištván. Pro zadržení obou mužů podle něj nebyly splněny zákonné podmínky a neexistovaly ani vazební důvody. Dal tak za pravdu svým kolegům z krajského zastupitelství v Ostravě.

Milan Kopp, Naděžda Hávová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme