Kauza Kořistka dál zaměstnává státní zástupce
Nejvyšší státní zástupkyně Marie Benešová zásadně odmítá, že by jakkoli zasahovala do vyšetřování úplatkářské aféry týkající se unionistického poslance Zdeňka Kořistky. Z toho ji nařkla ostravská krajská státní zástupkyně Zlatuše Andělová, jejíž podřízení se kauzou zabývají.
Kritika z Ostravy zazněla poté, co Benešová prohlásila, že Andělová v případu nezvážila klíčové důkazy - tajné policejní odposlechy. Benešová tvrdí, že kdyby skutečně chtěla Andělové do případu vstoupit, mohla jej Ostravě vzít a předat na jiné státní zastupitelství. S tím ale nejvyšší státní zástupkyně nepočítá.
Asistent šéfa ODS Dalík a lobbista Večerek byli stíháni kvůli podezření, že poslanci Kořistkovi měli nabídnout úplatek deset milionů korun a místo velvyslance v Bulharsku za to, že nepodpoří novou vládu Stanislava Grosse.
Večerka zatkli policisté 30. září v šest hodin ráno před jeho domem. Pro Dalíka si dojeli do Kroměříže, kde mu nasadili pouta o půl deváté v hotelu. Poté byli oba převezeni na expozituru protikorupční policie v Praze, kde byli obviněni z podplácení ve spolupachatelství. Po výsleších policie Večerka i Dalíka eskortovala do cel předběžného zadržení, poté byli vrtulníkem převezeni do Ostravy.
1. října však byli propuštěni a 18. října žalobce jejich obvinění zrušil. Vyšetřování celého případu nadále pokračuje.
Zadržení Marka Dalíka a Jana Večerka bylo nezákonné. K tomuto závěru dospěl v listopadu při dohledové prověrce olomoucký vrchní státní zástupce Ivo Ištván. Pro zadržení obou mužů podle něj nebyly splněny zákonné podmínky a neexistovaly ani vazební důvody. Dal tak za pravdu svým kolegům z krajského zastupitelství v Ostravě.