Nechtěl být jako Nejedlý, prověrku ale nemá. Kvůli tomu bude Kolář na Hradě pokračovat bez smlouvy

Poradce prezidenta republiky Petr Kolář řekl v rozhovoru pro Český rozhlas Plus, že nebude nadále pokračovat v Kanceláři prezidenta republiky jako poradce, který má dohodu o pracovní činnosti. „Smlouva mi končí. To znamená, že ji 1. ledna neprodloužím. To je konečné rozhodnutí,“ uvedl.

Aktualizováno Praha (Aktualizováno: 13:39 21. 12. 2023) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Petr Kolář, bývalý velvyslanec ve Švédsku, Irsku, USA a Rusku

Petr Kolář, bývalý velvyslanec ve Švédsku, Irsku, USA a Rusku | Foto: Kateřina Cibulka | Zdroj: Český rozhlas Plus

„Zůstanu v externím poradenském nebo nazývejme to spíše sboru expertů, protože kolem toho poradce vznikají potom takové ty pracovně-právní a různé jiné dohady. Je tady jakýsi externí sbor, panel poradců nebo tedy expertů na zahraniční a bezpečnostní politiku, kde kromě mě byl také nedávno zesnulý Karel Schwarzenberg. Je tam Michal Žantovský, je tam Tomáš Petříček, je tam Jiří Pehe a je tam také Jan Macháček,“ doplnil Petr Kolář. Předpokládá, že na jeho osobním vztahu s prezidentem se nic nemění.

Pavlův ‚přítel po boku‘ Kolář nebude mít prověrku od NBÚ. ‚Mrzí mě to, chtěl jsem předejít pomluvám,‘ řekl

Číst článek

Kolář uvedl, že pro něj nemá smysl pokračovat jako poradce, jelikož podle Kanceláře prezidenta republiky nebude mít prověrku od Národního bezpečnostního úřadu (NBÚ), jak minulý týden upozornil Radiožurnál. Kancelář po opakovaných dotazech reportérů uvedla, že ji bývalý diplomat ke své činnosti na Hradě nepotřebuje.

„Vyhodnotil jsem to pro sebe tak, že za těchto okolností nemá smysl, abych nadále pokračoval v Kanceláři prezidenta republiky jako poradce, který má dohodu o pracovní činnosti,“ reagoval na to Kolář v rozhovoru. O tom, že „ve smluvní spolupráci“ nebude pokračovat, informoval v tiskové zprávě i hradní odbor komunikace. Vedle Petra Koláře končí i šéf poradců Tomáš Richter.

Nechtěl být Nejedlý

Už v minulosti kolář uvedl, že o bezpečnostní prověrku od NBÚ stál mimo jiné proto, aby jej nemohl nikdo srovnávat s poradcem exprezidenta Miloše Zemana Martinem Nejedlým.

Poradce Kolář je na straně Západu, míní Fendrych. ‚S Ruskem se ale potkal,‘ namítá Zlámalová

Číst článek

„Jak se kolem mě mají tendenci vytvářet nějaké mýty a fámy, tak by bylo dobré, když už mám mít s panem prezidentem nějaký vztah, tak aby se ti, kteří se obávají, že ohrožuji bezpečnost státu a pana prezidenta, už nemuseli bát,“ vysvětloval reportérům Radiožurnálu v půlce října, proč se se rozhodl vyplnit dotazník a „nechat se proklepnout“.

Kolář dlouhodobě čelí kritice kvůli tomu, že radí prezidentovi a zároveň pracuje mimo jiné pro skupinu Colt CZ Group miliardáře Reného Holečka.

Její továrnu v americkém Hartfordu společně s prezidentem v září navštívil. Tvrdil ale, že se na zařazení prohlídky do programu cesty nepodílel. „Já jsem v tom žádnou roli nesehrál, prezident ví, že jsem Coltu s jeho investicí v Americe pomáhal, ví, že jsem na to hrdý,“ řekl novinářům Kolář, jehož prezident označuje za „přítele po boku“.

Šárka Fenyková, epo, sto Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme