Na Hradě si umím představit přívětivější bezpečnostní opatření. Nemusí být zatarasený, uvedl Rakušan

Na Pražském hradě jistě existují i jiná režimová opatření, přívětivější k návštěvníkům než současné bezpečnostní kontroly, řekl před úterní schůzkou se zvoleným prezidentem Petrem Pavlem ministr vnitra a místopředseda vlády Vít Rakušan (STAN). Stejný názor potvrdil také po schůzce.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

kontroly na Pražském hradě

„Neexistují jenom dvě varianty, ale i jiná režimová opatření, která lze využít," prohlásil Vít Rakušan (STAN) po schůzce s Petrem Pavlem (ilustrační foto) | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

„Můj názor je od počátku jasný. Dlouhodobě mi ta opatření, která tam jsou, přijdou přebujelá, dlouhodobě se k tomu vyjadřuji,“ uvedl Rakušan před schůzkou s Pavlem.

Šéfka generálovy kampaně: Pavel chce na Hrad vrátit řád, mluvčí Řehákové se většina novinářů zastala

Číst článek

Téma kontrol na Pražském hradě chtěl Rakušan nechat na nově zvoleném prezidentovi, nakonec se jim příliš nevěnovali. Přesto zdůraznil, že existují i další způsoby bezpečnostních opatření. „Oba vnímáme, že názor bezpečnostní komunity je důležitý. Nebavili jsme se konkrétně o nějakém datu odstranění nebo nějakém postupu jako takovém,“ popsal.

„Zmínili jsme ale, že neexistují jenom dvě varianty, to znamená zatarasený Hrad, jak je to doposud, nebo žádná opatření. Existují i jiná režimová opatření, která lze určitě využít,“ dodal Rakušan.

Stav policie i pomoc regionům

Na asi hodinové schůzce společně Rakušan s Pavlem mimo jiné projednali například otázku stavu policie, vládní pomoci regionům nebo pomoci ukrajinským uprchlíkům. „Jsem především nadšený z atmosféry té schůzky, z civilnosti pana prezidenta, z jeho skutečného zájmu o resort vnitra,“ řekl Rakušan.

Zvolený prezident Pavel bude do inaugurace využívat vládní Hrzánský palác. Zapůjčí ho premiér Fiala

Číst článek

Pavel se také zajímal o vládní strategii pomoci regionům, kterým se daří hůře. Rakušanovi podrobně popsal, jakým způsobem chce v těchto regionech moderovat diskusi, která by jim pomohla.

Mluvili i o novele tzv. lex Ukrajina, kterou vláda předkládá Parlamentu. Podpis normy týkající se pomoci ukrajinským uprchlíkům dostane zřejmě jako prezident již Pavel.

„Zároveň jsme se bavili o tom, že je potřeba teď jasně ukazovat, kam hodnotově Česká republika patří,“ řekl Rakušan. Ocenil, že Pavel od počátku dává najevo, že ČR patří do EU a NATO a má být pevným spojencem.

Očekává, že Pavel bude vůči vládě kritický, když si to zaslouží. „Je dobré mít na politické scéně silného hráče, kterým určitě bude, ale férového, s argumenty a připraveného k diskusi,“ doplnil.

ČTK, har Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme