Ve středu zatím přibylo v Česku 90 nakažených. Počet vyléčených překročil osm tisíc

Počet nových případů koronaviru v Česku se po dvou volných dnech vrátil nad stovku. V úterý jich přibylo 119, hlavně na Karvinsku. Ve středu zatím laboratoře odhalily 90 nakažených. Nemocí covid-19 se dosud v ČR nakazilo 12 775 lidí. Počet vyléčených překročil hranici 8000, je jich 8005. S nákazou zemřelo 351 lidí. Vyplývá to z informací na webu ministerstva zdravotnictví k středečním 17.30.

Tento článek je více než rok starý.

Praha (Aktualizováno: 18:00 8. 7. 2020) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Plošné testování koronaviru v Praze

Během státních svátků bylo v Česku provedeno nejméně testů za poslední dva týdny (ilustrační foto) | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

S nemocí covid-19 se aktuálně potýká 4419 pacientů. U většiny z nich má ovšem onemocnění mírný průběh. V nemocnici je s koronavirem 137 pacientů, ve vážném stavu je 12 z nich.

V neděli a v pondělí, kdy byl státní svátek, hygienici odhalili 75 a 51 nových případů, testů ale bylo nejméně za dva týdny. V neděli jich bylo provedeno 1441, v pondělí 1323 testů. V úterý už počet testů opět vzrostl, bylo jich 3787.

Text pokračuje pod online reportáží.

Situace na Karvinsku

Na Karvinsku, které je nyní nemocí nejvíce zasažené, za uplynulý týden zaznamenali zhruba 177 nových případů na 100 000 obyvatel. Číslo zde klesá, ještě v neděli to bylo 252 nově nemocných. Nákaza se zde rozšířila hlavně mezi pracovníky dolů černouhelné firmy OKD a v jejich rodinách.

Tři ohniska v Česku. Hlavní hygienička popsala šíření koronaviru na Karvinsku, Církvici a Větrném Jeníkově

Číst článek

Starostové z Karvinska považují situaci v okrese za velmi vážnou a vinu připisují vládě, ministerstvu zdravotnictví a krajským hygienikům. Chytrá karanténa podle nich nefunguje, lidé se pozdě dozvídají výsledky testů a hygienici nezvládají organizaci. Podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) stát epidemiologickou situaci v Moravskoslezském kraji nepodcenil. Kritiku označil za politizaci tématu.

Mluvčí ministerstva Gabriela Štěpanyová ve středu sdělila, že kritika chytré karantény plyne z nepochopení systému. Pomalé informování lidí testovaných na covid-19 o výsledcích je podle resortu způsobené nedůsledným předáváním informací od laboratoří do centrálního systému infekčních onemocnění. Například laboratoř SPADIA LAB, která zpracovává vzorky pro několik moravskoslezských nemocnic, samoplátce i zájemce z řad podniků, kritiku důrazně odmítla. Podobně se vyjádřila i laboratoř AGELLAB.

Ve většině okresů v Česku se za poslední týden noví nemocní covidem-19 neobjevili. Případy přibývají vedle Karvinska na sousedním Frýdecko-Místecku, kde je zhruba 37 případů na 100 000 obyvatel. Provoz kvůli nákaze přerušila společnost DEVA. V Ostravě je to asi 27 případů a na Kutnohorsku 34 případů. Ohnisko nákazy se tam objevilo v Církvici, kde hygienici dosud zaznamenali 27 nakažených. Další ohnisko ve Větrném Jeníkově zvýšilo počet nových případů na 100 000 obyvatel za poslední týden na Jihlavsku na víc než 11. Ve městě pokračuje dohledávání kontaktů nakažených, mohou jich být desítky.

Ve srovnání krajů bylo zatím nejvíc nemocných zaznamenáno v Moravskoslezském, kde dosud odhalili 3515 případů koronaviru. V Praze je to 2605 případů. Úmrtí s covidem-19 bylo nejvíc v Praze, s nemocí zde zemřelo 109 lidí. Ve Zlínském kraji jsou tři úmrtí, což je nejméně mezi kraji.

tzr, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme