Provoz pražského letiště se obnovil, doprava ale může být zpožděná. Během dne odklonili 21 letů

Provoz na pražském Letišti Václava Havla od nočních hodin z pátku na sobotu komplikovala hustá mlha a porucha meteorologické stanice, kterou způsobil blesk. Několik letadel muselo přistát jinde. Krátce po 10.00 se situace stabilizovala, mlha se rozpustila a na letištní plochu po několika hodinách dosedlo první letadlo. Tři hodiny poté ale počasí opět omezilo přílety, nyní už je letiště opět v provozu.

Aktualizováno Praha (Aktualizováno: 17:25 6. 1. 2024) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Letiště Václava Havla

Lety do Prahy můžou dopravci odklánět na jiná letiště (ilustrační foto) | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

V 16.30 uvedla mluvčí letiště Klára Divíšková, že počasí už zase umožňuje letadlům přistávat. Některé spoje mají zpoždění, řekla.

Další vývoj není podle mluvčí možné odhadnout. „Provoz bude do opravy zařízení dodavatele záviset na aktuálním vývoji počasí a podmínek viditelnosti na letišti,“" uvedla na síti X. Kdy bude zařízení pro sběr meteorologických dat opět v provozu, není jasné.

Na jiných letištích muselo přistát celkem dvanáct letadel, sedm spojů bylo zrušeno. První let byl podle mluvčí odkloněn ve 3.25. Mezi 5.00 a 6.00 přistála na pražském letišti jen dvě letadla. 

„V Praze je hustá mlha, kvůli nepříznivým podmínkám dochází k odklonům na jiná letiště,“ uvedla v sobotu ráno mluvčí letiště Klára Divíšková. „Situaci navíc komplikuje porucha systému sběru meteorologických dat, kvůli níž nemohou řídící letového provozu stoprocentně informovat posádky letadel o podmínkách, které panují na letišti,“ řekla.

„Ve čtvrtek večer se na letišti Praha při přechodu frontálního systému vyskytla bouřka, blesk uhodil přímo do budovy meteorologické stanice a způsobil výpadek centrálního sběru dat ze systémů sledujících meteorologické parametry na letišti,“ informoval Český hydrometeorologický ústav.

Na opravě odborníci pracují. „Zatím se nepodařilo systém zprovoznit v plném rozsahu, rozsah vyžaduje zásah dodavatele systému,“ uvedli meteorologové.

Kolem 10.00 na letištní plochu dosedlo po několika hodinách první letadlo. Obnovil se běžný provoz. Po 13.00 se ale podmínky začaly opět zhoršovat. V 16.30 už byl provoz zase obnoven, ale některé lety mohou mít zpoždění.

O tom, kde letadla nakonec přistanou, rozhoduje posádka každého stroje na základě informací z řízení letového provozu.

Podle serveru Flightradar byl odkloněn třeba let Smartwings z Dakaru, a to do Brna. Letadlo Ryanairu z Bruselu mělo přistát také v Brně.

Dvě letadla společnosti Smart Wings musely kvůli komplikacím přistát v Pardubicích. Spoje letěly do Prahy z ománské Salaly a z Kapverd. Bylo v nich 362 cestujících. Aerolinka jim z Pardubic do Prahy nabídla náhradní autobusovou dopravu.

„Čtyři autobusy s cestujícími odjely. Ostatní cestující tuto možnost nechtěli využít a zařídili si vlastní dopravu,“ uvedla pro Radiožurnál mluvčí Smart Wings Vladimíra Dufková.

Divíšková doporučila cestujícím kontaktovat dopravce, aby zjistili podrobnosti o svém letu. Letiště Praha za prvních deset měsíců loňského roku odbavilo 11,7 milionu cestujících, meziročně o 28 procent více. Za celý rok 2022 přepravilo zhruba 10,7 milionu lidí.

Lucie Pávová, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme