Lidové noviny informují o prověrce hospodaření ČKA

Nejvyšší kontrolní úřad si posvítil na Českou konsolidační agenturu. O závěrech šetření informují Lidové noviny. Mladá fronta Dnes se zaměřila na vyjednávání o platech mezi zaměstnanci a zaměstnavateli. Hospodářské noviny se zabývají novými pravomocemi České národní banky. Právo zjistilo, že zpěvačka Helena Vondráčková a její manžel hodlají podat stížnost k Evropskému soudu pro lidská práva.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

domácí tisk | Foto: Alena Palečková

Vedení státní České konsolidační agentury se chová nehospodárně. Lidové noviny citují ze zprávy Nejvyššího kontrolního úřadu, podle které agentura vyplácí svým zaměstnancům nadstandardně vysoké peněžní částky na platy a vysoce nadstandardní odměny. Například plat ředitele odboru kanceláře generálního ředitele Zdeňka Čápa byl od dubna 2004 do června 2005 v průměru 268 000 korun měsíčně. Čáp také loni dostal navíc jako odměnu 695 000 korun. Podle Lidových novin podobně vysoké odměny údajně dostávali i další úředníci v agentuře.

Mezi šéfy a zaměstnanci většiny českých firem vládne letos nebývalý smír - podivuje se Mladá fronta Dnes. Vyjednávání o růstu platů na letošní rok proběhlo nezvykle hladce i v podnicích, kde mezi sebou manažeři a odboráři každoročně tvrdě bojují. Podobné zprávy přicházejí z většiny firem. Velké společnosti slibují mzdový růst obvykle kolem pěti procent. To je dokonce míň, než kolik podle šéfa Českomoravské konfederace odborových svazů Milana Štěcha odpovídá současné kondici ekonomiky.

Hospodářské noviny komentují rozhodnutí Senátu, které z České národní banky od dubna udělá ještě mocnější úřad, než je dosud. Centrální bankéři budou mít v rukou nejen cenu peněz, ale začnou hlídat i pojišťovny nebo třeba kapitálový trh. Pokud zákon začne platit, ČNB spojí pod svým vedením současnou Komisi pro cenné papíry, dohled nad pojišťovnami a kampeličkami.

Ty například rozhodují o licencích pro obchodníky na trzích, mohou kontrolovat hospodaření nebo v případě potíží rozhodovat o nucené správě či pokutách. Jedné instituci nad celým finančním trhem svěřili dohled v mnoha zemích. Dohled pod centrální bankou je ale spíše raritou. V Evropě ho má pouze Irsko, Nizozemsko a Slovensko, dodávají Hospodářské noviny.

Návštěvníkům některých základních škol se může zdát, že to je džungle. Většina učitelů ale tvrdí, že děti zlobí jen trochu jinak než před několika lety. Podle zjištění Mladé fronty Dnes jsou děti ovlivněné televizí a jsou mnohem samostatnější. Před pár lety byly děti víc dětské, než jsou nyní. Učitelé si ale nemyslí, že by za dnešním chováním školáků byl fakt, že řada premiantů odchází na víceletá gymnázia a na základních školách zůstávají děti s horším prospěchem. Rozdílně zlobí také děti, které žijí na vesnici a ty městské.

Zpěvačce Heleně Vondráčkové a jejímu manželovi Martinu Michalovi vadí průtahy kolem několika jejich trestních oznámení proti bulvárním médiím. Deník Právo zjistil, že kvůli tomu chystají stížnost k Evropskému soudu pro lidská práva ve Štrasburku a žádají odškodnění ve výši 25 milionů korun. Manželé se obávají, že situace dospěje až k promlčení některých skutků, které považují za trestné činy. Michal se všemi stížnostmi seznámil také stínového ministra vnitra a místopředsedu ODS Ivana Langra. Ten se podle deníku rozhodl interpelovat ministra vnitra Františka Bublana.

Lenka Rákosová, Marián Vojtek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme