Management IPB čelí dalšímu obvinění

Management, který vedl Investiční a poštovní banku v době jejího krachu, čelí dalšímu obvinění. Ke kauzám České pivo a Restituční investiční fond dnes přibyla třetí. Policie obvinila sedm členů představenstva IPB kvůli tomu, že záměrně zkreslovali údaje o stavu hospodaření a jmění banky tím, že v dubnu 1998 vydali dluhopisy. Oznámil to policejní rada úřadu finanční kriminality Václav Láska.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

IPB banka | Foto: Jan Rosenauer

Proto Česká národní banka podala v roce 1998 dvě trestní oznámení na vedení tehdejší IPB banky, jak nám řekla mluvčí Alice Frišaufová. "Jedno bylo podle paragrafu 125 trestního zákona o zkreslování údajů o stavu hospodaření a jméní a druhá byla podle paragrafu 255 tretsního zákona o porušování povinnosti při správě cizího majetku."

IPB dluhopisy vydala poté, co do banky vstoupila Nomura. Cenné papíry za šest miliard korun umožňovaly posílit kapitál banky. Právě to bylo jednou z podmínek vstupu Nomury do IPB. Vydání dluhopisů schválila o měsíc dříve valná hromada banky. Problémem je, že dluhopisy musí financovat třetí subjekt. V tomto případě si IPB podle policie financovala vydání dluhopisů sama, tedy v podstatě sama sobě půjčovala. Peníze ale vydávala za cizí kapitál. Management tak měl dopustit tří trestných činů - zkreslování údajů o stavu hospodaření a jmění, porušování závazných pravidel hospodářského styku a porušování povinnosti při správě cizího majetku.

Markéta Kaclová, Renáta Prátová, Eva Hanzlová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme