Nejedlý odletěl do Ruska. Petříček chce vysvětlení, Lipavský žádá odebrání diplomatického pasu

Pirátský poslanec a místopředseda sněmovního zahraničního výboru Jan Lipavský vyzval ministra zahraničí Tomáše Petříčka (ČSSD), aby odebral diplomatický pas prezidentovu poradci Martinu Nejedlému kvůli cestě do Ruska. Petříček uvedl, že bude žádat vysvětlení cesty prezidentova poradce. Ministerstvo podle něj nedostalo informaci o obsahu cesty. Na plánovanou cestu Nejedlého do Moskvy upozornily Respekt a Aktuálně.cz.

Aktualizováno Praha (Aktualizováno: 21:34 26. 11. 2020) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Martin Nejedlý loni na státních vyznamenáních

Martin Nejedlý loni na státních vyznamenáních | Foto: Jan Handrejch / Právo | Zdroj: Profimedia

Za plýtvání penězi daňových poplatníků by Lipavský považoval, kdyby si k tomuto účelu Kancelář prezidenta republiky pronajala soukromé letadlo. Lipavský to řekl na čtvrteční tiskové konferenci ve sněmovně. „V situaci, kdy se na premiérské úrovni zástupci České republiky a Ruské federace nesešli přes deset let, to považuji za výsměch vůči úřadu premiéra České republiky,“ poznamenal.

26:11

Hrad by neměl ‚sólíčkovat‘ v politice vůči Číně, žádá šéf Pirátů. ‚Nehrotil bych to,‘ říká poslanec KSČM

Číst článek

Podle Petříčka by bylo možné diplomatický pas Nejedlému odebrat pouze v případě, že buď skončí ve funkci hradního poradce, nebo s ním spáchá trestný čin nebo přečin. Uvedl Pětříček. „Diplomatický pas by měl být nicméně využíván pouze k pracovním účelům spojeným s výkonem funkce, kvůli které byl vystaven. Proto předpokládám, že budu informován o obsahu cesty. Stejně tak by měla kancelář prezidenta objasnit cíl návštěvy i veřejnosti,“ dodal.

Respektu a Aktuálně.cz Nejedlý řekl, že v Rusku nehodlá jednat o tendru na stavbu jaderného bloku v Dukovanech. Podle dostupných informací je mezi možnými uchazeči ruská firma Rosatom. Před odletem řekl, že v Moskvě bude jednat s administrativou prezidenta Vladimira Putina o vztazích a vzájemných návštěvách.

Zmíněná média uvedla, že se Nejedlý už před třemi lety tajně setkal se šéfem Rosatomu Alexejem Lichačovem. Dalšími zájemci jsou čínská společnost CGN, severoamerická firma Westinghouse, francouzská EdF a jihokorejská společnost KHNP.

Poradce prezidenta Nejedlý po návratu z Číny nedodržel karanténu. Poznali jej hosté restaurace

Číst článek

V souladu s předpisy

Nejedlému podle mezinárodní zvyklosti vydal diplomatický pas v prosinci 2013 tehdejší ministr zahraničí Jan Kohout. Poradcům prezidentů se podle Petříčka uděluje například ve Švédsku, Finsku, Irsku nebo Polsku. Pro žádost je neexistence či existence pracovní či jiné smlouvy s Pražským hradem irelevantní, uvedl ministr. „Hrad o jeho vydání zkrátka zažádal a bylo mu vyhověno,“ dodal Petříček.

Platnost dokladu je desetiletá. „Na základě aktuální cesty pana poradce jsem nechal na ministerstvu zahraničí přezkoumat tuto sedm let starou žádost. Podle příslušných vedoucích pracovníků se při jeho vydání postupovalo v souladu se všemi předpisy,“ doplnil Petříček.

„Omezím se na konstatování, že ke zjevné hysterii určitých politicko-mediálních kruhů nemá smyslu se obšírněji vyjadřovat. Zahraniční cesta je standardní záležitostí,“ odpověděl mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček na otázku, zda Nejedlý cestu do Moskvy podnikl pro Kancelář prezidenta republiky, zda ho doprovází kancléř Vratislav Mynář a co říká na požadavek Lipavského.

Tendr na Dukovany

Premiér Andrej Babiš (ANO) v pondělí po jednání vlády řekl, že tendr na stavbu nového bloku v jaderné elektrárně Dukovany ještě není připraven, stále se uskutečňují konzultace s Evropskou komisí. Výběrové řízení má vypsat polostátní společnost ČEZ, která je investorem stavby. Firma letos několikrát zopakovala, že tak plánuje učinit do konce letošního roku.

Babiš: Tendr na stavbu Dukovan není připravený, vláda by o něm neměla rozhodovat před volbami

Číst článek

Premiér uvedl, že situaci chce probrat na dalším zasedání vládního výboru pro jadernou energetiku, jehož členy jsou i zástupci opozice, tak aby na postupu byla všeobecná shoda. Část opozice dlouhodobě kritizuje možnou účast Ruska a Číny v tendru.

Předseda ODS Petr Fiala a šéfka TOP 09 Markéta Pekarová Adamová nedávno zopakovali, že tyto země by měly z výběrového řízení být vyřazeny hned v počátku.

Generální ředitel ČEZ Daniel Beneš proti tomu v létě řekl, že není zájmem firmy vyřazovat ze soutěže o stavbu Dukovan některé zájemce ještě před tendrem. Argumentoval přitom především možným prodražením zakázky. Podobný názor má podle dřívějších informací také Babiš.

Stát a ČEZ uzavřely smlouvy k plánovanému novému dukovanskému bloku na konci července. Vicepremiér a ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO) a Beneš podepsali vedle zastřešující dohody také smlouvu, která definuje územní povolení k umístění stavby a stanovuje termíny výběru dodavatele stavby.

Beneš tehdy řekl, že pořadí uchazečů o stavbu nového bloku by firma ráda měla na konci roku 2022. Na výstavbě by se stát měl podílet 70 procenty, zbylých 30 procent by měl zaplatit ČEZ.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme