Masarykova univerzita slaví 100 let. Rektor Bek na shromáždění varoval před útoky na svobodu univerzit

Vysoké školy v některých zemích světa i Evropy přišly o část svých svobod, podobné pokusy nelze vyloučit ani v Česku. V projevu při slavnostním shromáždění ke 100. výročí Masarykovy univerzity (MUNI) to řekl její rektor Mikuláš Bek a vyjádřil naději, že škola je díky soutěživosti a svobodomyslnosti univerzitního ducha připravená bránit se podobným tendencím.

Brno Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prožíváme soft normalizaci, v níž oligarchie ohrožuje svobodu, řekl rektor Masarykovy univerzity

Číst článek

Univerzita vznikla přesně před 100 lety na základě rozhodnutí československého Národního shromáždění. Její rychlý rozvoj poznamenaly události spjaté s nacistickou i komunistickou totalitou. Podle rektora po roce 1989 převládl u mnohých klamný pocit, že „dějiny skončily“ a nastává trvalá svoboda.

„Možná budeme ale ještě muset i my a naši žáci prokázat svoji svobodomyslnost v konfrontaci se světem, kde sílí strach, hněv, populismus, lživé zprávy a manipulace míněním veřejnosti,“ uvedl Bek.

„Když pozoruji kolegy, kteří se věnují boji s fake news, posilují kyberbezpečnost státu nebo nezištně pomáhají jako budoucí lékaři uprchlíkům na Balkáně, považuji to za potvrzení toho, že jsme ducha Masarykovy univerzity neztratili,“ doplnil rektor, jehož nástupce akademická obec vybere 1. dubna.

Udílení medailí

Pondělní slavnostní shromáždění v aule právnické fakulty spojila univerzita s udílením zlatých medailí bývalému rektorovi a dnešnímu předsedovi ODS Petru Fialovi, hudebnímu skladateli Ivu Medkovi, informatikovi Václavu Račanskému a rektoru Univerzity Komenského v Bratislavě Karolu Mičietovi.

Fiala ocenění získal hlavně za zásluhy o rozvoj univerzity v době rektorského působení, Medek za podporu spolupráce s Janáčkovou akademií múzických umění. Botanik Mičieta má zásluhy o rozvoj vztahů mezi univerzitami v Bratislavě a Brně. Račanský vedl v letech 1983 až 2012 univerzitní Ústav výpočetní techniky, za jeho působení MUNI postupně nasazovala do provozu moderní informační technologie a systémy.

V úterý univerzita udělí ještě velkou zlatou medaili slovenskému prezidentovi Andreji Kiskovi.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme