Metrostav nevěří pražskému vrchnímu soudu kvůli kauze Sovák. Požádal o přeložení do Olomouce

Stavební firma Metrostav souzená v druhé větvi korupční kauzy bývalého středočeského hejtmana Davida Ratha chce přeložit odvolací jednání z pražského vrchního soudu na Vrchní soud v Olomouci. Žádostí, ve které společnost argumentuje nynějším případem soudce Zdeňka Sováka viněného z úplatkářství, se bude zabývat Nejvyšší soud. Napsal to ve středu server SeznamZprávy.cz.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Metrostav | Zdroj: Profimedia

Největší stavební firma v České republice byla v Rathově kauze zatím nepravomocně odsouzena k zákazu účasti ve veřejných zakázkách na tři roky. Soud jí uložil také zaplatit peněžitý trest deset milionů korun.

Kedroň: Tresty ve druhé větvi Rathovy korupční kauzy jsou přelomové, o katarzi bych ale nemluvil

Číst článek

Odvolání má řešit pražský vrchní soud, jehož soudce Sovák je v současnosti obviněn právě v souvislosti s možným ovlivněním odvolacího jednání v druhé větvi kauzy středočeského hejtmana.

„Ano, vzhledem k této kauze, ve které se Metrostav nachází na straně reputačně poškozených, jsme podali návrh, aby se druhá větev kauzy doktora Ratha soudila v Olomouci. Nechat soudit korupční kauzu soudem, jehož soudci jsou obviněni z korupce a odkud unikají do médií informace rychleji, než přicházejí oficiální cestou, nám za stávající situace nepřijde z pohledu právního i reputačního rozumné a zodpovědné,“ řekl Seznam Zprávám mluvčí společnosti Vojtěch Kostiha. Nejvyšší soud si již z Prahy vyžádal celý spis k Rathově případu.

V kauze Sováka existuje podle kriminalistů důvodné podezření, že u pražského vrchního soudu opakovaně ovlivňoval odvolací řízení a nerozhodoval nezávisle, spravedlivě a nestranně. Počínal si tak údajně zejména kvůli slibům protiplnění od svého přítele, spoluobviněného podnikatele Milana Bíby.

Mohl soudce Sovák ovlivnit vyšetřované kauzy? Odposlechy ukazují, že hledal, kdo k nim má ‚klíče‘

Číst článek

Policejní prověřování se týká mimo jiné toho, že někteří lidé nabízeli firmě Metrostav možnost ovlivnění jejího soudního řízení. Soudce měl požadovat desítky milionů korun.

Metrostav podle jeho právního zástupce Daniela Voláka podal loni v listopadu kvůli informacím o snahách ovlivňovat soudní jednání na pražském vrchním soudu trestní oznámení. V údajné korupční kauze soudce Sováka není obviněna společnost ani nikdo z jejich představitelů.

Nepravomocný verdikt v kauze bývalého hejtmana padl loni v lednu. Krajský soud Ratha uznal vinným z přijímání úplatků a manipulace se zakázkami Středočeského kraje a o rok mu prodloužil už pravomocně uložený sedmiletý trest.

Dalším obžalovaným soud uložil podmíněné i nepodmíněné tresty. Obžalobě čelilo i osm firem. Proti rozsudku se odvolali všichni odsouzení i státní zástupce. Krajský soud spis na konci prosince poslal vrchnímu soudu.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme