Čtyři hodiny jednání bez výsledku. Ministři se zatím na změně služebního zákona nedohodli

Ministři v demisi chtějí mít na úřadech lidi, které si vyberou. Vláda se ale na změnách služebního zákona ani po čtyřech hodinách nedohodla. Jednat o změnách bude na dalším zasedání. Změny by měly usnadnit přijímání a odvolávání vysokých ministerských úředníků. Služební zákon přitom schvalovala předchozí vláda, ve které sedělo hnutí ANO spolu se sociálními demokraty a lidovci. Plánované změny kritizuje opozice.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Premiér Andrej Babiš | Foto: Ondřej Deml | Zdroj: ČTK

Dříve premiér a předseda ANO Andrej Babiš hovořil o zrušení takzvaných odborných náměstků, ve středu mezi plánovanými změnami jmenoval ale jen například možnost při výběrových řízeních do druhého kola pozvat lidi mimo státní službu.

Na ministerstvech se měnily a rušily stovky míst. 'Usilujeme o efektivní stát,' říká Andrej Babiš

Číst článek

O rok by se také mohla snížit požadovaná praxe. Ministři spolu s šéfem státních tajemníků Josefem Postráneckým hovořili i o změnách v četnosti vyhodnocování práce státních úředníků.

„Dnes nejsem schopen říct, jak to bude,“ uvedl k možným změnám Babiš s tím, že současná situace práci úřadů paralyzuje. „Jen můžu říct, že k tomu přistupujeme velice apoliticky,“ uvedl.

Opět se ohradil proti výrokům, podle kterých jeho vláda provedla na úřadech čistku. Vláda podle něj v prosinci provedla dvě systemizace v rámci zákona o státní službě a počet pracovníků tak klesl o 23, mimo státní službu ubylo 49 pracovních míst, a to hlavně na Úřadu vlády.

'Nejsou víc než celá vláda'

Premiér po jednání zopakoval, že není možné, aby státní tajemníci a někteří náměstci „byli víc než celá vláda“. Zákon, který platí od ledna 2015, měl pomoct odpolitizovat státní službu, minulá vláda ho přijala i kvůli požadavkům Evropské unie.

K opatrnosti proto v úterý před jednáním nabádala ministryně obrany Karla Šlechtová, která ve vládě ČSSD, ANO a KDU-ČSL zastávala post ministryně pro místní rozvoj. Opozice Babišovy plány na změny kritizuje a vidí za nimi snahu ANO zbavit se nepohodlných úředníků.

ČTK, ako Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme