Čtyři hodiny jednání bez výsledku. Ministři se zatím na změně služebního zákona nedohodli

Ministři v demisi chtějí mít na úřadech lidi, které si vyberou. Vláda se ale na změnách služebního zákona ani po čtyřech hodinách nedohodla. Jednat o změnách bude na dalším zasedání. Změny by měly usnadnit přijímání a odvolávání vysokých ministerských úředníků. Služební zákon přitom schvalovala předchozí vláda, ve které sedělo hnutí ANO spolu se sociálními demokraty a lidovci. Plánované změny kritizuje opozice.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Premiér Andrej Babiš | Foto: Ondřej Deml | Zdroj: ČTK

Dříve premiér a předseda ANO Andrej Babiš hovořil o zrušení takzvaných odborných náměstků, ve středu mezi plánovanými změnami jmenoval ale jen například možnost při výběrových řízeních do druhého kola pozvat lidi mimo státní službu.

Na ministerstvech se měnily a rušily stovky míst. 'Usilujeme o efektivní stát,' říká Andrej Babiš

Číst článek

O rok by se také mohla snížit požadovaná praxe. Ministři spolu s šéfem státních tajemníků Josefem Postráneckým hovořili i o změnách v četnosti vyhodnocování práce státních úředníků.

„Dnes nejsem schopen říct, jak to bude,“ uvedl k možným změnám Babiš s tím, že současná situace práci úřadů paralyzuje. „Jen můžu říct, že k tomu přistupujeme velice apoliticky,“ uvedl.

Opět se ohradil proti výrokům, podle kterých jeho vláda provedla na úřadech čistku. Vláda podle něj v prosinci provedla dvě systemizace v rámci zákona o státní službě a počet pracovníků tak klesl o 23, mimo státní službu ubylo 49 pracovních míst, a to hlavně na Úřadu vlády.

'Nejsou víc než celá vláda'

Premiér po jednání zopakoval, že není možné, aby státní tajemníci a někteří náměstci „byli víc než celá vláda“. Zákon, který platí od ledna 2015, měl pomoct odpolitizovat státní službu, minulá vláda ho přijala i kvůli požadavkům Evropské unie.

K opatrnosti proto v úterý před jednáním nabádala ministryně obrany Karla Šlechtová, která ve vládě ČSSD, ANO a KDU-ČSL zastávala post ministryně pro místní rozvoj. Opozice Babišovy plány na změny kritizuje a vidí za nimi snahu ANO zbavit se nepohodlných úředníků.

ČTK, ako Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme