Na obří technoparty tančí deset tisíc lidí

Ve Višňové na Liberecku naplno propukla ilegální technoparty Czechtek 2002. Na místo už od čtvrtka proudí stovky lidí z celé Evropy, pod širým nebem jich nyní tančí na deset ticíc. Podle odhadů policie může počet účastníků během víkendu vyšplhat na dvacet tisíc. Akce, která má pod silným policejním dohledem trvat až do úterý, zatím probíhá v klidu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

technoparty | Foto: ČTK/EPA

Celou noc mířila k osadě Andělka u Višňové kolona aut. Na všech příjezdových trasách jsou rozmístěny zesílené hlídky policie, které zajišťují klid a veřejný pořádek. K případnému zákroku je připravena i pořádková jednotka. Policisté pouze kontrolují technický stav přijíždějících vozidel a doklady řidičů, k zásahu se ale zatím nechystají.

"Nedošlo k žádnému zákroku ze strany policie a ani nebyla podle našich informací podána žádná stížnost na chování těchto osob. Nedošlo ani k žádnému výjezdu sanitky. Bylo zkontrolováno zhruba 590 vozidel a uděleny pokuty za 54 tisíc korun," potvrdil Radiožurnálu Milan Mazánek z liberecké policie. Hlavní nápor se podle něj očekává dnes, prognózy policie odhadují účast až dvaceti tisíc osob. Na party si ale nezatančí dva mladíci a dívka, v jejichž autě celníci na přechodu v Hrádku objevili neupřesněné množství drog a zadrželi je.

Jak potvrdila starostka Višňové Marie Matušková, první noc nepovolené technoparty se obešla bez vážnějších problémů. "Podle informací obyvatel osady Andělka byla noc kupodivu klidná. Rozpoložením terénu nebo větrem se zvuk line ne na celou vesnici, ale někteří jedinci dostávají zabrat," řekla. Mnozí přiznávají, že se v noci na dnešek moc nevyspali. Když začala kolem půlnoci hrát aparatura naplno, byla hudba slyšet až v sedm kilometrů vzdálené Poustce.

technoparty Czechtek | Foto: Radek Petrášek

Tanečníci podle ní s obyvateli vesnice vycházejí dobře, nejvíce jich proudí do místní hospody, ovšem více než po alkoholu se shání po kofole nebo cigaretách. Na hluk se v Andělce připravili po svém. "Sehnali jsme špunty do uší, jsou k dostání v krámě," pochlubila se starostka. Více než dunění techna se starostka Matušková hrozí odpadků, které se v areálu začínají hromadit. "Ubezpečují mne, že s odpadem to dopadne dobře, čemuž ale tak úplně nevěřím," říká s obavou v hlase.

Czechtek je akce bez jasných pravidel. Účastníci se o místě konání dozvídají až v den zahájení akce prostřednictvím mobilního telefonu. Na internetu se v pátek objevila mapka, který účastníky nasměrovala k malé vesničce Andělka na Frýdlantsku. Z centra konání technoparty v noci pro lepší orientaci přijíždějících tanečníků září k obloze silný světelný zdroj, viditelný do vzdálenosti padesáti kilometrů.

Tradice festivalu se datuje od roku 1996, od té doby na něm pravidelně vystupuje mezinárodní společnost DJ's z Francie, Nizozemí i Čech. První ročník se konal ještě pod názvem Hostomice podle vesničky, v jejíž blízkosti se několikadenní party odehrála, stejně jako následující rok. Protesty tamních obyvatel kvůli hluku a nepořádku pak donutily organizátory přemístit akci jen necelých 15 kilometrů daleko do Staré Hutě u Dobříše. I zde se však udržela pouze dvě sezóny, v této době se o festival poprvé začala výrazněji zajímat policie. Další ročníky, známé již jako Czechtek, našly útočiště v Mimoni (1999), Lipnici (2000) a vloni u Ralska, kam přijelo 12 tisíc lidí.

Jiří Svoboda, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme