Na řadě je sčítání

Přesně ve 14 hodin se zavřely volební místnosti a skončily tak volba do obecních a městských zastupitelstev, stejně tak jako první kolo voleb do třetiny Senátu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

sčítání hlasů | Foto: Marián Vojtek

Jak ve vysílání Rádia Česko připomněl Robert Břešťan, statistici očekávají, že úplně vše by mohli mít sečteno až někdy v neděli nad ránem. Na druhé straně máme ještě v živé paměti skoro až zběsilé tempo při sčítání hlasů v parlamentních volbách. Ale systém komunálních voleb je pro přepočet hlasů na mandáty složitější než u parlamentních nebo krajských voleb.

Průběžné výsledky senátních voleb můžete sledovat zde a průběžné výsledky komunálních voleb zde.

Po celé České republice je téměř 15 tisíc volebních komisí. Při minulých volbách byl poslední výsledek hlasovaní znám z okrsku v Praze - Dubči v neděli až po 05:00, tedy více než 15 hodin po uzavření volebních místností. Mnohem rychleji a dříve by mělo být jasné, kdo postupuje dál do druhého kola senátních voleb. Případně, zda některý z kandidátů na senátora dostane víc než 50 % hlasů hned v prvním kole.

Odhadovaná účast voličů je někde pod padesáti procenty. Prý by měla být i nižší než v minulých komunálních volbách -- před čtyřmi lety byla průměrná účast 46 procent. Aktivnější jsou tu spíše starší lidé a lidé chodí více volit v menších obcích, kde kandidáty lépe znají.

Se senátními volbami to bývá horší. Volební účast je tam tradičně nízká, místy až tristní. Někdy o zvolení senátora rozhodují jen stovky hlasů. Před dvěma lety se 1. kola účastnilo 39 % voličů, 2. kola necelých 30 % voličů. Třeba v doplňovacích volbách v Přerově v roce 2007 přišlo volit jen 10% lidí a o vítězi Jiřím Lajtochovi z ČSSD tehdy rozhodlo zhruba 700 hlasů

Milan Kopp, Robert Břešťan Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme