Návrh na zvýšení mateřské jde k závěrečnému hlasování

Druhý návrh na zvýšení mateřské na loňskou úroveň jde ve sněmovně ke třetímu, závěrečnému hlasování. Poslanci dnes v druhém čtení podpořili lidoveckou normu. Ve třetím čtení už čeká na hlasování podobný návrh, který připravili komunisté. Kvůli průtahům v jednání ale o něm zatím poslanci nehlasovali.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Poslanecká sněmovna Parlamentu ČR | Foto: Tomáš Adamec

Podle lidovců přišly matky od ledna až o dvacet procent příspěvku. Mateřskou totiž snížil Janotův balíček úsporných opatření.

Místopředsedkyně KDU-ČSL Michaela Šojdrová doufá, že lidovecká norma nakonec uspěje. Podle ní se maminkám nejedná o malé peníze:

"Záleží na výši jejího předchozího výdělku, obecně je to až dvacet procent. Maminka, která by měla mít výši mateřské například 20 tisíc, má nyní mateřskou o dva a půl tisíce nižší. A to je poměrně vysoká částka."

Komunisté jsou pro mimořádnou schůzi

Pokud se na této schůzi sněmovny definitivně neodhlasuje žádný návrh, který zvyšuje mateřskou na loňskou úroveň, chtěli by kvůli tomu komunisté svolat mimořádnou schůzi dolní komory. Českému rozhlasu to potvrdil šéf jejich klubu Pavel Kováčik:

"Dávám návrhu velkou šanci, pokud se vůbec dostane k hlasování ve třetím čtení. My jsme odhodláni k tomu svolat i mimořádnou schůzi sněmovny tak, aby se k tomu hlasování dostalo.

ODS zvýšení mateřské podpořit nechce. Jak potvrdil šéf jejich klubu Petr Tluchoř, občanští demokraté se drží dohody uzavřené při hlasování o balíčku ministra financí:

"Při vyjednávání ,Janotova balíčku' jsme to byli my, kteří na problém upozorňovali. Nicméně svým hlasováním a účastí na té dohodě jsme se zavázali k dodržování toho principu. Proto nám nepřijde rozumné balíček takto cupovat."

Věra Pfeifferová, Jan Piroch Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme