Nemocnice by měly zveřejňovat, jak dlouho se u nich čeká na operace
Pacienti by měli mít od listopadu větší přehled o tom, jak dlouho se kde čeká na operace. K vytvoření těchto seznamů podle Hospodářských novin vyzval fakultní nemocnice ministr zdravotnictví Leoš Heger a o totéž chce požádat taky krajská zařízení.
Na webových stránkách by se měly objevit informace o tom, na které operace se v posledním půl roce čekalo déle než dva měsíce a u jakých vyšetření museli mít lidé trpělivost víc než tři týdny.
Nemocnice by měly zveřejňovat, jak dlouho se u nich čeká na operace. Opatření přivítal ve Stalo se dnes odborník na kvalitu zdravotnictví David Marx
Opatření jednoznačně přivítal přední český odborník na kvalitu zdravotnictví David Marx.
„Náš systém je systémem, který je placen z povinného veřejného zdravotního pojištění, a je svatým právem pacienta, aby měl aspoň základní orientaci například v čekacích dobách. Je to i standardní opatření užívané v řadě dalších zemích na světě,“ uvedl Marx.
Ministr Heger říká, že když někdo čekat nechce, může si vybrat nemocnici, kde jsou lhůty kratší. Některé nemocnice se ale brání, že když se operace odkládají, je to napjatým rozpočtem, a pokud by se upřela pozornost pacientů na zařízení s kratšími lhůtami, mohlo by to přivést do finančních problémů i je.
Podle Marxe je faktorů, které vedou k prodloužení čekací doby, mnohem víc. Zmínil například demografickou strukturu v dané oblasti, ale také organizaci práce, využívání celé pracovní doby či vytížení operačních týmů.
„Takže pokud dojde k přelití pacientů jinam, povede to na jedné straně k nárůstu nákladů, ale samozřejmě nemocnicím o výkony, které provedou, vzrostou také výnosy ze zdravotního pojištění,“ podotkl.
Obecně jsou podle něj v České republice čekací doby na operace ve srovnání se zahraničím velmi slušné. „V řadě případů čekají pacienti na umělý kloub okolo tří až šesti měsíců, což je doba, kterou nám mohou leckteří občané členských zemí Evropské unie závidět,“ dodal odborník.