Klinika svévolně očkovala chronicky nemocné. ‚Žádný souhlas jsme nedali,‘ zlobí se sdružení specialistů

Soukromá pražská klinika Iscare očkovala chronicky nemocné pacienty, které jinde odmítali. Odvolávala se přitom na souhlas od Sdružení ambulantních specialistů. Ovšem tato organizace nikdy doporučení nevydala, jak sdělil šéf sdružení Zorjan Jojko. „Písemné stanovisko, o kterém se píše v materiálu Iscare, jsem nedal.“ Po dalším pátrání serveru iROZHLAS.cz nakonec sama klinika přiznala, že si dokument od specialistů vyložila po svém.

Praha (Aktualizováno: 13:31 14. 4. 2021) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Klinika ISCARE v Praze, kde se proti koronaviru očkovali chronicky nemocní pacienti

Klinika Iscare své jednání vysvětlovala tím, že obdržela písemný souhlas od předsedy Sdružení ambulantních specialistů. Ten to ale popřel | Foto: Martin Štorkán | Zdroj: Český rozhlas

„Trpím sarkoidózou plic a Crohnovou chorobou. Plicní lékařka mě odmítla, že nemám natolik omezené plicní funkce, abych byla vhodným kandidátem na očkování. To stejné jsem psala do Iscare, zda bych díky Crohnově chorobě neměla nárok na očkování. Na Iscare se shodli, že nárok díky přidružené chorobě mám a dostavit se mohu,“ popsala jedna z pacientek kliniky Iscare, která očkování získala díky zdravotnímu pojištění. Server iROZHLAS.cz její identitu zná, nepřála si však uvést své jméno. Její zkušenost mají i další lidé, se kterými server iROZHLAS.cz komunikoval.

‚Řada z nich už se dávky nedočká.‘ Jednání selhalo, chroničtí pacienti se do centrálního registru nevrátí

Číst článek

Chronicky nemocné pacienty rozdělilo ministerstvo zdravotnictví už dříve do dvou skupin. Ti z druhé skupiny, například pacienti trpící Crohnovou chorobou, museli splňovat podmínku další přidružené nemoci, aby získali nárok na očkování. Zatímco jinde posuzovali jejich aktuální stav přísněji, na pražské soukromé klinice Iscare byli benevolentnější. Klinika sice dodržovala podmínky dalších přidružených nemocí, ale na akutní stav pacienta a druh léčby zřetel nebrala.

Crohnova choroba:

Je autoimunitní chronické onemocnění trávicího traktu. Způsobuje zánětlivé procesy v různých částích trávicí soustavy. I když lék na Crohnovu nemoc neexistuje, lékaři dokáží výrazně potlačit její příznaky, a dokonce zmírnit její rozvoj. 

Klinika své jednání vysvětlovala tím, že obdržela písemný souhlas od předsedy Sdružení ambulantních specialistů (SASp ČR). „Správnost postupu jsme konzultovali se Sdružením ambulantních specialistů, které seznam prioritizovaných pacientů společně s ministerstvem zdravotnictví vytvořilo. Máme písemný souhlas předsedy Sdružení ambulantních specialistů Zorjana Jojka s tím, že náš postup je v souladu s platnými pravidly,“ napsal v prohlášení za kliniku Iscare Milan Lukáš, přednosta Klinického centra.

Společnost - prostřednictvím svého imunologa - požádala o vyjasnění předsedu SASp ČR, zda je možné očkovat imunokompromitované pacienty. Odpověď přišla ten samý den. „I když jsou tito pacienti uvedeni ve druhé skupině, týká se jich tato fáze. T.j. klidně jim kód dejte,“ stálo v mailové korespondenci.

Sám Jojko nicméně toto vysvětlení označil za nepravdivé. „O tom já nic nevím. Zcela jednoznačně jsem to já nenapsal. Žádná komunikace na téma Crohnovy choroby nebo ulcerózní kolitidy neproběhla,“ reagoval Jojko. „Písemné stanovisko, o kterém se píše v materiálu Iscare, jsem nedal a ani k němu nejsem kompetentní. Jen jsem odsouhlasil, že pacienti výše popsané skupiny jsou také ti, kteří mají dostat od té níže uvedené lékařky kód,“ dodal.

Server iROZHLAS.cz se proto znovu obrátil na kliniku Iscare, aby vysvětlila, na základě jakých mantinelů očkovala chronicky nemocné pacienty. Přednosta Lukáš se k tématu už více nevyjádřil. „Ta věta je v rozporu. Aniž bych se o tom s profesorem (Lukášem) bavil, tak si myslím, že si to interpretoval špatně. Odpověď z ministerstva zdravotnictví nemáme,“ přiznal nakonec Jozef Janov, předseda představenstva kliniky Iscare.

Klinika Iscare:

V roce 2013 založil premiér Andrej Babiš (ANO) společně s investorem Jozefem Janovem investiční fond Hartenberg. Velká část investic vedla do zdravotního byznysu společnosti FutureLife, kam spadá klinika Iscare. Klinika se kromě asistované reprodukce věnuje také léčbě střevních onemocnění.

„Stanovisko na hlavičkovém papíru asociace s razítkem a podpisem pana Jojka nemáme,“ upřesnil i generální ředitel kliniky Tomáš Juříček.

Zmatek v tabulkách

Postihu se klinika ale patrně bát nemusí. Ministerstvo totiž od pondělí rozšířilo seznam chronických pacientů, kteří se mohou nechat očkovat. Nově k nim patří pacienti s idiopatickými záněty střev, se závažnými chronickými zánětlivými revmatickými onemocněními nebo pacienti s HIV infekcí.

Právě jejich původní opomenutí kritizovali odborníci. „Některé diagnózy momentálně na seznamu nejsou vůbec,“ uvedl například minulý týden Robert Hejzák, předseda České společnosti AIDS pomoc. „Jako problém spatřuji například to, že existují dvě tabulky očkování. Jedna tabulka obsahuje diagnózy pro praktické lékaře a druhá tabulka, která obsahuje ne úplně identické diagnózy, je pro ambulantní specialisty, případně centra specializované péče,“ podotkl Hejzák.

Další problém je podle lékařky Karolíny Podolské z pacientské organizace Parentproject fakt, že se neočkují lidé, kteří o chronicky nemocné pečují. „Pečující osoba je jedno tělo s nemocným pacientem. Když onemocní pečovatel, tak nejen že se pacient bez ošetřovatele neobejde, ale také hrozí to, že nákazu přenese na už tak těžce nemocného pacienta. Na tuto skupinu lidí se úplně zapomnělo,“ vysvětluje Podolská.

Zatímco seznam chronicky nemocných ministerstvo rozšířilo, pečující osoby na očkování nárok dál nemají.

Aktuálně platné tabulky ministerstva zdravotnictví:

Veronika Kučíková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme