ODS podala trestní oznámení na Paroubka kvůli Unipetrolu
Představitelé opoziční ODS podali kvůli privatizaci Unipetrolu trestní oznámení na premiéra Jiřího Paroubka, bývalého šéfa jeho sekretariátu Zdeňka Doležela a ministry Bohuslava Sobotku a Milana Urbana. Podezírají je ze zneužití pravomoci veřejného činitele, maření úkonů veřejného činitele a poškozování cizích práv.
Předseda poslanců ODS Vlastimil Tlustý dnes v televizi Nova řekl, že oznámení spolu s ním podepsali místopředsedové ODS Petr Nečas a Miroslava Němcová a v pátek odeslali městskému státnímu zastupitelství.
Privatizaci Unipetrolu provázela podle dosavadních spekulací korupce. Tlustý odkázal na závěry polské parlamentní vyšetřovací komise, podle níž polská firma PKN Orlen, která státní podíl v Unipetrolu získala, dostala slevu 5,3 miliardy korun.
"Je evidentní, že v duchu hesla 'Nechceme slevu zadarmo' byly vyplaceny provize. To, co jsou provize z polské strany, jsou úplatky na české straně. A teď jde o to nalézt ty, kteří je inkasovali," uvedl Tlustý.
Premiér rozhodně odmítá, že by v případě Unipetrol poškodil jakákoliv cizí práva. "Před rokem a půl jsem seděl na pražské radnici, o tom že se privatizuje Unipetrol jsem měl jisté tušení, ale povědomost jsem měl z novin. Já myslím, že jsou to zoufalé tahy ODS, aby jaksi zastavila v očích veřejnosti svojí pasivitu, z které se nedokáže v posledních týdnech vůbec vymanit," řekl Paroubek Radiožurnálu.
Tlustý ale fakta pokládá za jasná. "Předseda vlády poslal pana Doležela do Polska, ten tam jednal o ceně akcií, za které mají být vykoupeny akcie od minoritních akcionářů. Cena, o které se tam jednalo, čirou náhodou po jeho návratu na večerním zasedání byla schválena. Cena na trhu byla o 50 korun větší," uvedl Tlustý.
O korupci v souvislosti s prodejem Unipetrolu hovořil například polský lobbista Jacek Spyra s Doleželem, který si prý řekl o pětimilionový úplatek. Spyra čelí v Česku sérii trestních oznámení, vládní politici trvají na tom, že privatizace Unipetrolu byla korektní.
Místopředseda ODS Ivan Langer už v září předal ministru vnitra Františku Bublanovi své podezření na Doležela a tři polské činitele včetně premiéra Marka Belky ze spáchání trestného činu poškozování cizích práv.