ODS podala trestní oznámení na Paroubka kvůli Unipetrolu

Představitelé opoziční ODS podali kvůli privatizaci Unipetrolu trestní oznámení na premiéra Jiřího Paroubka, bývalého šéfa jeho sekretariátu Zdeňka Doležela a ministry Bohuslava Sobotku a Milana Urbana. Podezírají je ze zneužití pravomoci veřejného činitele, maření úkonů veřejného činitele a poškozování cizích práv.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mirek Topolánek a Miroslava Němcová

Mirek Topolánek a Miroslava Němcová | Zdroj: ČTK

Předseda poslanců ODS Vlastimil Tlustý dnes v televizi Nova řekl, že oznámení spolu s ním podepsali místopředsedové ODS Petr Nečas a Miroslava Němcová a v pátek odeslali městskému státnímu zastupitelství.

Privatizaci Unipetrolu provázela podle dosavadních spekulací korupce. Tlustý odkázal na závěry polské parlamentní vyšetřovací komise, podle níž polská firma PKN Orlen, která státní podíl v Unipetrolu získala, dostala slevu 5,3 miliardy korun.

"Je evidentní, že v duchu hesla 'Nechceme slevu zadarmo' byly vyplaceny provize. To, co jsou provize z polské strany, jsou úplatky na české straně. A teď jde o to nalézt ty, kteří je inkasovali," uvedl Tlustý.

Premiér rozhodně odmítá, že by v případě Unipetrol poškodil jakákoliv cizí práva. "Před rokem a půl jsem seděl na pražské radnici, o tom že se privatizuje Unipetrol jsem měl jisté tušení, ale povědomost jsem měl z novin. Já myslím, že jsou to zoufalé tahy ODS, aby jaksi zastavila v očích veřejnosti svojí pasivitu, z které se nedokáže v posledních týdnech vůbec vymanit," řekl Paroubek Radiožurnálu.

Tlustý ale fakta pokládá za jasná. "Předseda vlády poslal pana Doležela do Polska, ten tam jednal o ceně akcií, za které mají být vykoupeny akcie od minoritních akcionářů. Cena, o které se tam jednalo, čirou náhodou po jeho návratu na večerním zasedání byla schválena. Cena na trhu byla o 50 korun větší," uvedl Tlustý.

O korupci v souvislosti s prodejem Unipetrolu hovořil například polský lobbista Jacek Spyra s Doleželem, který si prý řekl o pětimilionový úplatek. Spyra čelí v Česku sérii trestních oznámení, vládní politici trvají na tom, že privatizace Unipetrolu byla korektní.

Místopředseda ODS Ivan Langer už v září předal ministru vnitra Františku Bublanovi své podezření na Doležela a tři polské činitele včetně premiéra Marka Belky ze spáchání trestného činu poškozování cizích práv.

Naděžda Hávová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme