17. listopad ve znamení oslav i demonstrací. Tisíce lidí žádaly demisi premiéra Babiše

  • Vyhrocená atmosféra od rána provázela pietní akty politiků u památníku 17. listopadu na Národní třídě v Praze. Na některé politiky desítky lidí hlasitě pískaly.
  • Premiér a předseda hnutí ANO Andrej Babiš přinesl květiny krátce po půlnoci, ty ale skončily v koši. Stejný osud potkal třeba i kytici od prezidenta Miloše Zemana. Zeman sám k památníku nepřišel. Policie uvedla, že se vyhozením kytic zabývá.
  • Organizátoři shromáždění vyzvali přítomné, aby květiny nevyhazovali a ponechali akci klidný průběh. Odpoledne se situace na Národní uklidnila.
  • V hlavním městě se konala celá řada pochodů a demonstrací. Z Hradčanského náměstí na Staroměstské prošel „Pochod za slušné Česko“, který žádal demisi premiéra Babiše. V centru města pak pokračoval jako demonstrace, lidé zaplnili velkou část Staroměstského náměstí.
  • Na Václavském náměstí hrál až do večera Koncert pro budoucnost.

SLEDOVALI JSME ONLINE Praha (Aktualizováno: 21:40 17. 11. 2018) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

U památníku 17. listopadu na Národní třídě v Praze přes noc položili květiny premiér Andrej Babiš z hnutí ANO a předseda hnutí SPD Tomio Okamura. Skupina aktivistů obě kytice krátce po páté hodině ráno hodila do koše. Odtud je kolem sedmé dva muži v civilu za doprovodu policie vytáhli a odnesli v papírovém pytli. 

Policie vyhození květin vyšetřuje. V koši jich skončilo celkem pět. „Budeme muset, a je to pro prošetřování stěžejní, hovořit s těmi, kterým květiny patřily, a dozvědět se od nich, zda budou uplatňovat jakoukoli škodu a případně jak vysokou,“ uvedl pro Radiožurnál mluvčí policie Tomáš Hulan.

K pomníku už od rána nosí lidé svíčky a květiny. Někteří tam stojí také s transparenty, které nesou například nápisy „Braňme se!“, „Udavači STB, stydíme se za tebe“ nebo „Pinokio Babiš“.

Politici si v Praze listopadové události připomínají zejména u památníku na Národní třídě. Vedle toho budou pietní akty před Hlávkovou kolejí, v Žitné ulici nebo na Albertově.

Pieta k 17. listopadu

Program k 17. listopadu letos obsadil ale celou Národní třídu, kde se při pouliční slavnosti Korzo Národní odehrává řada koncertů, divadelních představení, autorských čtení, výstav a programů pro děti.

V podvečer se mohou lidé přesunout na Václavské náměstí, kde se uskuteční Koncert pro budoucnost. Závěr programu k 17. listopadu bude patřit předávání Cen Paměti národa v Národním divadle.

Některé spolky využijí svátek k tomu, aby demonstrovaly svůj nesouhlas s některými věcmi nebo se současnou politickou situací. Centrem Prahy tak posedmé prochází satirický průvod masek s názvem Sametové posvícení, letos má podtitul Situace je nadmíru výtečná a chce poukázat na nešvary současnosti, jako jsou dopravní zácpy nebo nadužívání plastů.

Demonstrace na Staroměstském náměstí

Z Hradčanského náměstí se pak po 14.30 vydali na pochod odpůrci premiéra Babiše a zamířili na Staroměstské náměstí, kde jejich protest vyvrcholil demonstrací požadující demisi premiéra. 

Demonstranti drželi přeškrtnuté podobizny premiéra Babiše a prezidenta Miloše Zemana. Dav pohodlně zaplnil Karlův Mos a poté velkou část Staroměstského náměstí. Lidé na adresu předsedy vlády skandovali hesla jako„Demisi, demisi!“ nebo „Hanba, hanba!“

Zaplňující se Staroměstské náměstí: manifestace za odstoupení premiéra Andreje Babiše z hnutí ANO | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: Český rozhlas

Premiér a prezident podle protestujících představují politiku lži a nenávisti. Zeman má podporovat nenávist mezi lidmi tím, že útočí na některé skupiny obyvatel, jako jsou Romové nebo uprchlíci.

„Je nemyslitelné, aby byl premiérem trestně stíhaný člověk vedený jako agent StB. Nebudeme dělat, že to je normální, chceme, aby se Andrej Babiš vzdal funkce,“ prohlásil na závěr demonstrace Mikuláš Minář, předseda pořádajícího spolku Milion chvilek pro demokracii.

Demonstrace upozorňující na sociální nerovnosti pak proběhla odpoledne na pražském náměstí Republiky, proti premiérovi se protestovalo i v Brně na náměstí Svobody.

Na pražském Václavském náměstí pak od odpoledne do půl desáté večer probíhal Koncert pro budoucnost. Na pódiu se střídali  hudebníci a řečníci.

Akci, která jesoučástí Festivalu svobody, sleduovaly v horní části náměstí tisíce lidí. Moderátory Koncertu pro budoucnost 2018 byli politický komentátor Jindřich Šídlo a herečka Iva Pazderková.

kro, haf, lio, ztr, ber, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme