Chování k uprchlíkům je pro civilizaci ‚zahanbujícím mementem‘, řekl při pietní akci v Terezíně Rychetský

V roce 1945 se osvobození vězni koncentračního tábora Buchenwald zavázali, že neustanou v připomínání válečných událostí, dokud nebudou vymýceny všechny kořeny nacismu. Každoročně proto oběti nacistické perzekuce uctívá i Památník Terezín. Právě tam bylo za druhé světové války židovské ghetto i věznice pražského gestapa. Pietní akce Terezínská tryzna se koná u příležitosti 76. výročí osvobození.

Od zpravodaje z místa Terezín (Litoměřicko) (Aktualizováno: 18:07 5. 9. 2021) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Předseda Ústavního soudu Pavel Rychetská ve svém proslovu vyzval k solidaritě a humanismu

Předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský na pietní akci v Terezíně | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

Tradičně sice tryzna připadá na třetí květnovou neděli, kvůli pandemii koronaviru ale musela být akce odložena, a to už druhý rok v řadě. Hned v neděli ráno byl v Malé pevnosti na popravišti pietní akt.

V plynových komorách zpívali národní hymnu. Před 77 lety nacisté likvidovali terezínský rodinný tábor

Číst článek

Následovala Terezínská pieta, na které byl také bývalý vězeň terezínského ghetta Hanuš Hron – toho sem převezli, když mu bylo 16 let. Před transporty na východ uchránilo pamětníka i jeho matku se sestrou to, že tu pracoval jako opravář čerpadel a potrubí. V Terezíně Hron prožil taky konec druhé světové války.

Jejího konce se ale spousta lidí nedožila. Místo sloužilo jako ghetto a věznice pražského gestapa - Malou pevností prošlo mezi lety 1941 až 1945 32 tisíc mužů a žen, nepřežilo víc než dva a půl tisíce z nich.

V Terezínském ghettu bylo 155 tisíc Židů z celé Evropy, přímo tady na místě zemřelo na 35 tisíc lidí - dalších 83 tisíc zahynulo po deportaci z Terezína ve vyhlazovacích a pracovních táborech a za pochodů smrti na konci války.

Přístup pro veřejnost

Do celého areálu se v neděli lidé dostanou zdarma. Uzavřený byl Památník jen ráno a dopoledne, tedy v průběhu pietního aktu a tryzny.

Na místo přijel také třeba předseda Ústavního soudu (ÚS) Pavel Rychetský, který ve svém proslovu vyzval k solidaritě a humanismu. Vyjádřil obavy, že se právě tyto pojmy se vytrácejí z veřejného prostoru. „Chci je právě z tohoto místa a při této příležitosti připomenout,“ řekl.

Evropou procházejí tisíce lidských bytostí, které hledají ochranu před novými zvěrstvy páchanými opět na základě zrůdných ideologií a nenávisti, uvedl předseda ÚS.

„Pohled na mrtvé děti, vyplavené spolu s rodiči na středomořské pláže, obsazené evropskými turisty, je pro naši civilizaci zahanbujícím mementem, které nelze ospravedlnit snahou o vykoupení špatného svědomí miliardami posílanými autoritativním režimům,“ dodal Rychetský.

Ředitel Památníku Jan Roubínek zase apeloval na to, aby se společnost poučila z historie a nepodlehla plíživému extremismu.

Památku obětí ale uctili také politici – kromě senátorů do Terezína dorazil třeba premiér Andrej Babiš (ANO) nebo Tomio Okamura (SPD).

Lidé musí na místě dodržovat platná protiepidemická opatření – tedy dodržovat rozestupy a ve vnitřních prostorách musí mít nasazený respirátor.

Památník Terezín. Vzpomínková akce Terezínská tryzna. U příležitosti 76. výročí osvobození uctili na Národním hřbitově v Terezíně památku obětí nacistické perzekuce @Andrej Babiš, @Jakub Kulhanek, @MetnarL. „Chodím sem každý rok. Nikdy nesmíme zapomenout,“ řekl premiér.

12:59 – 05. 09. 2021

9 78

Zuzana Machálková, aur Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme