Chování k uprchlíkům je pro civilizaci ‚zahanbujícím mementem‘, řekl při pietní akci v Terezíně Rychetský

V roce 1945 se osvobození vězni koncentračního tábora Buchenwald zavázali, že neustanou v připomínání válečných událostí, dokud nebudou vymýceny všechny kořeny nacismu. Každoročně proto oběti nacistické perzekuce uctívá i Památník Terezín. Právě tam bylo za druhé světové války židovské ghetto i věznice pražského gestapa. Pietní akce Terezínská tryzna se koná u příležitosti 76. výročí osvobození.

Od zpravodaje z místa Terezín (Litoměřicko) (Aktualizováno: 18:07 5. 9. 2021) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský na pietní akci v Terezíně | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

Tradičně sice tryzna připadá na třetí květnovou neděli, kvůli pandemii koronaviru ale musela být akce odložena, a to už druhý rok v řadě. Hned v neděli ráno byl v Malé pevnosti na popravišti pietní akt.

V plynových komorách zpívali národní hymnu. Před 77 lety nacisté likvidovali terezínský rodinný tábor

Číst článek

Následovala Terezínská pieta, na které byl také bývalý vězeň terezínského ghetta Hanuš Hron – toho sem převezli, když mu bylo 16 let. Před transporty na východ uchránilo pamětníka i jeho matku se sestrou to, že tu pracoval jako opravář čerpadel a potrubí. V Terezíně Hron prožil taky konec druhé světové války.

Jejího konce se ale spousta lidí nedožila. Místo sloužilo jako ghetto a věznice pražského gestapa - Malou pevností prošlo mezi lety 1941 až 1945 32 tisíc mužů a žen, nepřežilo víc než dva a půl tisíce z nich.

V Terezínském ghettu bylo 155 tisíc Židů z celé Evropy, přímo tady na místě zemřelo na 35 tisíc lidí - dalších 83 tisíc zahynulo po deportaci z Terezína ve vyhlazovacích a pracovních táborech a za pochodů smrti na konci války.

Přístup pro veřejnost

Do celého areálu se v neděli lidé dostanou zdarma. Uzavřený byl Památník jen ráno a dopoledne, tedy v průběhu pietního aktu a tryzny.

Na místo přijel také třeba předseda Ústavního soudu (ÚS) Pavel Rychetský, který ve svém proslovu vyzval k solidaritě a humanismu. Vyjádřil obavy, že se právě tyto pojmy se vytrácejí z veřejného prostoru. „Chci je právě z tohoto místa a při této příležitosti připomenout,“ řekl.

Evropou procházejí tisíce lidských bytostí, které hledají ochranu před novými zvěrstvy páchanými opět na základě zrůdných ideologií a nenávisti, uvedl předseda ÚS.

„Pohled na mrtvé děti, vyplavené spolu s rodiči na středomořské pláže, obsazené evropskými turisty, je pro naši civilizaci zahanbujícím mementem, které nelze ospravedlnit snahou o vykoupení špatného svědomí miliardami posílanými autoritativním režimům,“ dodal Rychetský.

Ředitel Památníku Jan Roubínek zase apeloval na to, aby se společnost poučila z historie a nepodlehla plíživému extremismu.

Památku obětí ale uctili také politici – kromě senátorů do Terezína dorazil třeba premiér Andrej Babiš (ANO) nebo Tomio Okamura (SPD).

Lidé musí na místě dodržovat platná protiepidemická opatření – tedy dodržovat rozestupy a ve vnitřních prostorách musí mít nasazený respirátor.

Památník Terezín. Vzpomínková akce Terezínská tryzna. U příležitosti 76. výročí osvobození uctili na Národním hřbitově v Terezíně památku obětí nacistické perzekuce @Andrej Babiš, @Jakub Kulhanek, @MetnarL. „Chodím sem každý rok. Nikdy nesmíme zapomenout,“ řekl premiér.

12:59 – 05. 09. 2021

10 81

Zuzana Machálková, aur Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme