Armáda si převzala dva z pandurů, které se v roce 2016 srazily s fabií. Zbylé ještě opravují

Dva ze čtyř obrněných kolových transportérů pandur, která koncem roku 2016 bouraly u Tábora, byly v polovině prosince předány vojenskému útvaru v Táboře. Stalo se tak více než dva roky od jejich střetu s osobním autem. Serveru iROZHLAS.cz to potvrdila mluvčí generálního štábu Armády ČR Magdalena Dvořáková.

Praha (Aktualizováno: 14:25 20. 12. 2018) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kolový obrněný transportér Pandur na cvičení v Lotyšsku | Foto: Michal Olbert | Zdroj: Armáda České republiky

„V polovině prosince byla první dvě opravená vozidla pandur předána vojenskému útvaru v Táboře,“ řekla Dvořáková.

Střet pandurů s fabií: armáda by mohla transportéry dostat ještě letos, tvrdí firma, která je opravuje

Číst článek

Armáda letos v dubnu server iROZHLAS.cz informovala, že by vozidla měla mít k dispozici koncem roku 2019, tedy tři roky po nehodě. Mluvčí společnosti Tatra Defence Vehicle, která obrněné transportéry opravuje, ale později reagoval, že termín pro dodání je 5. února 2019.

„TDV ovšem usiluje o to, aby česká armáda dostala všechna čtyři vozidla už do konce tohoto roku,“ sliboval Potocký v dubnu.

U dvou strojů se to podařilo. Další dvě by měla být předána do konce února 2019. „Oprava vozidel pandur do konce letošního roku byla opravárenskou společností pouze přislíbena, nikoli garantována,“ vysvětlila Dvořáková.

Deset zraněných

K nehodě pěti vozidel pandur a Škody Fabie došlo 4. listopadu 2016 v Táboře-Čekanicích. Lehce zraněno bylo osm vojáků a řidička fabie s dcerou.

Pandury, které se srazily s fabií, budou mimo provoz tři roky. 'Bojeschopnost není ohrožena,' tvrdí armáda

Číst článek

Police uzavřela vyšetřování s tím, že vina byla na straně tří vojáků, kteří nedodrželi bezpečnou vzdálenost mezi vozidly. Všichni dostali pokutu dva tisíce korun.

Podle mluvčí generálního štábu Armády ČR Vlastimily Cyprisové byl při nehodě jeden z obrněnců poškozen lehce a „vozidlo mohlo být následně ihned opraveno u mateřského útvaru“.

Uvízlé pandury nebude mít kdo vyprostit. Armáda chtěla speciály na konci roku, ale neprošly testy

Číst článek

„U dalších vozidel byly v rámci defektace (odborná prohlídka a zdokumentování všech vadných dílů – pozn. red.) u odborné firmy TDV (Tatra Defence Vehicle) zjištěny deformace korby různého rozsahu a narušení uchycení skupin a podskupin vozidla vlivem působení značných sil při vzájemné srážce takto těžkých vozidel,“ popsala tehdy Cyprisová.

Česká armáda má celkem 107 pandurů. Mají různé úpravy, od bojového vozidla pěchoty až po zdravotnické verze.

Petr Jadrný Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme