Paroubek, Šlégr a Benda opouštějí sociální demokracii

Expremiér Jiří Paroubek opustil řady ČSSD. Spolu s ním složil stranickou legitimaci také další poslanec sociální demokracie Jiří Šlégr, příští týden je bude následovat bývalý šéf ústecké ČSSD Petr Benda.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Petr Benda, Jiří Paroubek a Jiří Šlégr opouštějí ČSSD | Zdroj: ČTK

Paroubek dnes oznámil svůj odchod místní stranické organizaci v Praze 5 a předsedovi ČSSD Bohuslavu Sobotkovi. Důvody odchodu shrnul do věty, že jeho trpělivost přetekla.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jiří Paroubek opouští řady ČSDD. Podrobnosti přidává reportér Martin Drtina

"Nastal čas, aby to ČSSD zkusila beze mne, jak bude úspěšná, a jak já budu úspěšný bez sociální demokracie," uvedl Paroubek na tiskové konferenci.

Sociální demokracii vytkl, že opustila své programové cíle, že se s ním rozchází v otázce přímé volby prezidenta. Nelíbí se mu ani úvahy o nominaci předsedy Ústavního soudu Pavla Rychetského na prezidentský post. Rychetskému nemůže zapomenout, že Ústavní soud zrušil v září roku 2009 plánované volby.

Podle Sobotky Paroubkův odchod postrádá smysl a důvody. " ČSSD hájí důsledně sociální stát, prosazuje hodnoty spravedlnosti a solidarity. Dodržujeme všechny závazky vůči voličům, které jsme přijali v době, kdy byl Paroubek volebním lídrem strany," uvedl Sobotka v tiskovém prohlášení.

Paroubek chystá novou stranu, mandátu se nevzdá

Někdejší premiér a předseda ČSSD se teď chce naplno věnovat své nové straně Národní socialisté - levice 21. století. O podpoře bude v dalších dnech jednat s neparlamentní stranou ČSNS 2005.

Jak Paroubek, tak i Šlégr si ponechají své poslanecké mandáty, chtějí nicméně zůstat v opozici vůči vládní koalici ODS, TOP 09 a Věcí veřejných.

„Chceme být stranou, která bude v důrazné opozici vůči současné vládě, to je zřejmé. Zaregistrování této strany proběhne v několika dnech,“ dodal Paroubek.

Místopředseda ČSSD Jiří Dienstbier ale míní, že by se měl Paroubek svého mandátu okamžitě vzdát. „Mandát získal na kandidátce sociální demokracie a v minulosti opakovaně vyzýval každého, kdo změnil stranický dres, aby jako přeběhlík vrátil mandát své straně. Myslím si, že by se Jiří Paroubek měl zachovat v souladu s těmito vlastními slovy,“ podotkl Dienstbier.

ČSSD to může oslabit

Podle komentátora Radiožurnálu Petra Nováčka se rozhodlo o tom, že Jiří Paroubek odejde ze sociální demokracie už nedlouho po loňských volbách.

„Pro Jiřího Paroubka muselo být velkým zklamáním, když v předvolební kampani nasadil vše co měl, všechnu svoji energii, obrovské prostředky, které strana získala a výsledek byl takový, že ČSSD skončila v opozici.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Komentátor Radiožurnálu Petr Nováček ve večerních Ozvěnách dne

Paroubek dnes podle komentátora říká, že nechtěl trafiku, ale pracovní uplatnění a strana mu nic nenabídla. „Když letos na jaře obměňoval Bohuslav Sobotka stínovou vládu ČSSD, hovořilo se o tom, že Paroubek v ní bude stínovým ministrem financí a nebyl,“ upozornil Nováček.

Sociální demokracii podle něj může nová strana Jiřího Paroubka oslabit. Nováček připomněl, že když si svoji stranu založil Miloš Zeman, také bývalý předseda ČSSD, vzalo to sociální demokracii v minulých volbách 4 a půl procenta hlasů.

„Něco podobného by se mohlo opakovat i teď. Když k tomu připočteme, že budou znovu kandidovat Zemanovci a přimyslíte si ještě nějaké populistické strany, třeba společnost paní Bobošíkové, tak je to pro ČSSD hrozba, že příští volby třeba může vyhrát, ale tak, že jí to bude k ničemu, protože nedá dohromady většinu pro pořádnou většinovou vládu,“ řekl Nováček.

Igor Maňour, Martin Drtina, Martin Hromádka, Jan Bumba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme