Pendolino vykolejilo u Prahy zřejmě kvůli sabotáži

Nedaleko Dolních Počernic u Prahy vykolejila souprava Pendolina mířící do Ostravy. Nikomu se nic nestalo, cestující odjeli do cíle jiným spojem. Příčinou nehody mohla být záměrně naříznutá kolejnice. Průjezd vlaku pak pravděpodobně způsobil, že kolej praskla.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

vykolejené Pendolino u Dolních Počernic | Zdroj: ČTK

Nehoda se stala krátce před polednem. Pendolino vykolejilo poté, co strojvůdce zatáhl za rychlobrzdu, když ucítil zespodu vlaku silný náraz.

Mimo koleje se dostalo všech sedm vagonů soupravy, která naštěstí jela v tu chvíli velmi pomalu.

"Stalo se to kousek od zastávky Dolní Počernice. Cestující jsme dovedli pomocí vlakové čety na tuto zastávku. Vlak Eurocity, který směřoval do Brna, zde mimořádně zastavil a cestující si do něj nastoupili," řekl Radiožurnálu mluvčí Českých drah Ondřej Kubala.

Vykolejení vlaku zapříčinila utržená kolejnice v délce asi dvou metrů. Mluvčí nevyloučil možnost sabotáže. "Odborníci a inspektoři našli na kusu koleje opracovaný řez, takže celá kolej byla odeslána na expertízu do výzkumného ústavu. To by mohla být jedna z příčin, proč k vykolejení Pendolina došlo," uvedl Kubala.

Jan Kučera z Drážní inspekce naříznutí koleje nepotvrdil, řekl pouze, že na kolejnici byl lom. "Musí se udělat defektoskopie místa, musí se zjistit, kdy se naposledy provedla kontrola, a budou se zjišťovat další okolnosti, proč mohla kolej prasknout," uvedl Kučera. V úseku, kde se stala dnešní havárie, se už v minulosti někdo pokusil kolejnice nařezat.

Podle Kučery musela kolej prasknout před příjezdem vlaku nebo těsně po průjezdu prvního vozu. Pokud by se rozlomila až pod dalšími vagóny, následky by byly mnohem horší. "Vykolejených vlaků jsme viděl několik, ale aby vlak vykolejil všemi vozy, to jsem viděl poprvé," poznamenal Kučera. Drážní inspekce odhadla škodu na vlaku na 25 milionů korun.

Trať je v místě nehody dvoukolejná, takže žádné jiné vlaky se podle Kubaly nezpozdily. "Po trati se jezdí jen po jedné koleji, zatím to nepůsobí žádné problémy. Je sobota odpoledne, to znamená, že vlaků nejezdí tolik a jedna kolej je kapacitně dostatečná," upřesnil mluvčí. Soupravu bude nehodový vlak dostávat zpět na koleje pravděpodobně celou noc.

Martin Hromádka, Tomáš Medek, Jitka Pilbauerová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme