Pilotovi ČSA hrozí v Británii roční vězení

Trest do výše 12 měsíců za ohrožení leteckého provozu hrozí pilotovi Českých aerolinií, který byl zadržen na letišti v Birminghamu se střelnou zbraní v příručním zavazadle. Jak informuje londýnská spolupracovnice Radiožurnálu Simona Hejlová, 52letému pilotovi byl odebrán pas a 16. října ho čeká soud.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

letadlo ČSA | Foto: Jan Rosenauer

Podle ředitele Českých aerolinií v Londýně Bohuslava Šantrůčka se během prvního soudního stání podařilo vyloučit obvinění z terorismu. Dvaapadesátiletý pilot, na jehož žádost aerolinie nezveřejnily jeho plné jméno, je v současné době v Birminghamu v hotelu.

16. října stane před soudem. Hrozí mu obvinění z nedovoleného držení zbraně a z ohrožení leteckého provozu, za což může jít až na 12 měsíců do vězení. Vedení ČSA v Londýně se ale domnívá, že pilot nebude odsouzen k uvěznění, ale bude mu vyměřena finanční pokuta a šestiměsíční zákaz vstupu na území Velké Británie.

Zda si pilot zbraň vezl už z Prahy a prošel s ní tak bez povšimnutí kontrolou na Ruzyni, nebo ji zakoupil až v Británii, zatím aerolinie neupřesnily. Česká správa letišť se touto možností podle mluvčí Vlasty Pallové vážně zabývá. "My čekáme na oficiální zprávu nebo záznam, nejlépe na návrat pilota a pravděpodobně dojde i k rekonstrukci této kontroly při odletu."

Simona Hejlová, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme