Pilotovi ČSA hrozí v Británii roční vězení

Trest do výše 12 měsíců za ohrožení leteckého provozu hrozí pilotovi Českých aerolinií, který byl zadržen na letišti v Birminghamu se střelnou zbraní v příručním zavazadle. Jak informuje londýnská spolupracovnice Radiožurnálu Simona Hejlová, 52letému pilotovi byl odebrán pas a 16. října ho čeká soud.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

letadlo ČSA | Foto: Jan Rosenauer

Podle ředitele Českých aerolinií v Londýně Bohuslava Šantrůčka se během prvního soudního stání podařilo vyloučit obvinění z terorismu. Dvaapadesátiletý pilot, na jehož žádost aerolinie nezveřejnily jeho plné jméno, je v současné době v Birminghamu v hotelu.

16. října stane před soudem. Hrozí mu obvinění z nedovoleného držení zbraně a z ohrožení leteckého provozu, za což může jít až na 12 měsíců do vězení. Vedení ČSA v Londýně se ale domnívá, že pilot nebude odsouzen k uvěznění, ale bude mu vyměřena finanční pokuta a šestiměsíční zákaz vstupu na území Velké Británie.

Zda si pilot zbraň vezl už z Prahy a prošel s ní tak bez povšimnutí kontrolou na Ruzyni, nebo ji zakoupil až v Británii, zatím aerolinie neupřesnily. Česká správa letišť se touto možností podle mluvčí Vlasty Pallové vážně zabývá. "My čekáme na oficiální zprávu nebo záznam, nejlépe na návrat pilota a pravděpodobně dojde i k rekonstrukci této kontroly při odletu."

Simona Hejlová, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme