Po hašení továrny v Liberci zmizel život v blízkém potoce

Sobotní požár v areálu bývalé textilní továrny Kolora v Liberci způsobil ekologickou havárii v nedalekém Doubském potoce. Při hašení se do něj dostaly s vodou i chemikálie uskladněné v hořícím areálu. V potoce následně uhynuly stovky ryb. Policie začala vyšetřovat případ jako obecné ohrožení.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

zničený areál bývalé továrny Kolora v Liberci | Zdroj: ČTK

Oheň vzplál v pátek večer a hasiči ho likvidovali až do včerejšího odpoledne. Požár zničil skladiště o rozloze asi půl hektaru a podle odhadu způsobil škody za 100 milionů korun.

V jedné z hal, které požár zachvátil, byl sklad drogerie. Saponáty s vodou stekly do nedalekého Doubského potoka a pěna zasáhla zhruba kilometrový úsek až po soutok s Lužickou Nisou. Hasiči tam už včera v podvečer instalovali nornou stěnu.

Rybáři vylovili z potoka stovky mrtvých ryb, hlavně pstruhů a okounů. Našli také mrtvou štiku a úhoře a chráněné mihule potoční. Finanční škody zatím nevyčíslili, ale zřejmě nebudou velké. Blíží se totiž konec sezóny a většina ryb je už vylovená.

Příčiny požáru kriminalisté zatím neznají. "Během pondělka by mělo být provedeno podrobné ohledání místa požáru a teprve poté by se měl vyšetřovatel hasičů vyjádřit k možné příčině. Liberečtí kriminalisté již zahájili v tomto případu úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestného činu obecné ohrožení," řekla Českému rozhlasu mluvčí libereckého policejního ředitelství Vlasta Suchánková.

Požár bývalé Kolory byl podle hasičů největší v regionu za čtvrt století. V rámci kraje snese srovnání snad jen s požárem, který v lednu 2003 zničil podstatnou část zámku v Zahrádkách na Českolipsku, kde škody dosáhly 150 milionů korun.

Martin Hromádka, Milan Brunclík Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme