Pod sněhem se bortí další střechy hal i domů

Pod tíhou sněhu padají na mnoha místech Česka střechy budov. Například na Zlínsku se hasiči od večera prakticky nezastavili. Za posledních dvanáct hodin se v kraji zřítilo už šest střech a pády dalších je možné očekávat.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

zřícená střecha ve Valašském Meziříčí | Zdroj: ČTK

Na většině poškozených budov leželo asi půl metru starého zledovatělého sněhu, na který připadla během včerejška a noci na dnešek další až půlmetrová vrstva čerstvého sněhu.

Před polednem se zřítily střecha a zdi haly v areálu zemědělského družstva v Zádveřicích-Rakové na Zlínsku. V objektu byla zaparkovaná téměř desítka osobních a nákladních vozů.

V Janové na Vsetínsku spadla včera po 21:00 střecha a boční zeď obecní místní tělocvičny. Před příjezdem hasičů se z budovy včas evakuovalo asi 15 mladých fotbalistů, a také dvoučlenná rodina bydlící v přístavbě tělocvičny.

O dvě hodiny později neunesla tíhu sněhu také střecha skladovací haly v areálu pily ve Valašském Meziříčí na Vsetínsku. Dnes ráno pak vyjeli hasiči ke zřícené hale v Biskupicích na Zlínsku. Ani v těchto případech nebyl nikdo zraněn, všechny budovy byly v době zřícení prázdné.

Padaly však také střechy rodinných domů. K některým z nich musel být přivolán městský statik. Podle mluvčího zlínských hasičů Ivo Mitáčka se ve všech případech jednalo o zanedbání prevence. "Ten, kdo nestačil odklízet průběžně sníh ze střech, má s ním teď velké problémy," uvedl mluvčí.

Mitáček ale zároveň upozorňuje, aby se nyní lidé ve strachu před ohrožením statiky domů nesnažili sníh ze střechy odklízet. "Pokud je už střecha lehce narušená, tak vstup na ní je mimořádně nebezpečný," varoval.

Těžký sníh ničil objekty i jinde v zemi. Na Pelhřimovsku spadlo několik střech na zemědělských objektech. Nejvážnější je situace v Hojovicích, kde na farmě ZD Černovice museli hasiči a zemědělci evakuovat 200 kusů dobytka. V Jablonci nad Nisou a v Liberci se zhroutily dvě nafukovací tenisové haly.

Na jihu Čech se zřítila skladovací hala v Mříči na Českokrumlovsku. Bortící se laminátový hangár nikoho nezranil, lidé stačili včas utéct. V Nové Bystřici na Jindřichohradecku již v noci spadla střecha haly v areálu technických služeb. Radnice dnes z obav před sněhem nechala uzavřít i tamní školní tělocvičnu.

Martin Hromádka, Helena Simerská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme