Podnikatel Rusňák je na svobodě. Policie ho propustila, řekl advokát

Podnikatele Davida Rusňáka z hnutí ANO stíhaného v kauze rozsáhlého úniku z policejních spisů propustila. Radiožurnálu to řekl jeho advokát Vít Lukáš. Předseda ANO Andrej Babiš v pátek nařídil jihomoravské organizaci hnutí, aby vrátila dar od Rusňáka a navrhla jeho vyloučení. Brněnský primátor Petr Vokřál z ANO ale navrhne jen pozastavení jeho členství v hnutí. Vrátit jeho dar zatím odmítl.

Brno Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Majitel investiční skupiny DRFG David Rusňák

Majitel investiční skupiny DRFG David Rusňák | Foto: Hynek Glos/DRFG/Creative Commons Attribution-Share Alike 4.0 International license

„Mohu se vyjádřit v tomto směru, že pana Rusňáka v současné chvíli propouští," sdělil Radiožurnálu obhájce osmatřicetiletého podnikatele Vít Lukáš.

Olomoučtí žalobci zatýkají kvůli únikům ze spisů. Obvinili už 18 lidí, včetně elitního expolicisty

Číst článek

Rozsáhlou kauzou úniků z policejních spisů se zabývá Vrchní státní zastupitelství v Olomouci ve spolupráci s národní protidrogovou centrálou. V případu jde o úniky informací z trestních řízení a policejních databází.

Obviněno je podle České televize 18 lidí, mezi nimi i bývalý člen Generální inspekce bezpečnostních sborů Miroslav Palán, bývalý policista z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Michal Ratajský nebo právě podnikatel Rusňák.

David Rusňák podniká v nemovitostech, telekomunikacích či teplárenství. Je majitelem firmy DRFG, která se zabývá především investicemi, ale spadá pod ní celá síť dalších firem. Hospodářské noviny loni odhadly, že podnikatel ovládá majetek v hodnotě zhruba tří miliard korun.

Vyloučit z ANO a vrátit dar, nařídil Babiš

Osmatřicetiletý Rusňák je také řadovým členem organizace Brno-Černovice. Není zastupitelem a nemá politickou funkci. Jeho manželka Petra je radní Brna a byla za stávajícím brněnským primátorem Petrem Vokřálem na druhém místě kandidátky. Vokřál v pátek vyloučil, že by její činnost na radnici souvisela s manželovou podnikatelskou činností.

Vyloučit Rusňáka z ANO a vrátit jeho dar, nařídil Babiš. Brněnský primátor to odmítl

Číst článek

Předseda hnutí ANO Andrej Babiš ale v pátek nařídil, aby jihomoravská organizace vrátila finanční dar od Rusňáka a navrhla jeho vyloučení. „Pro nás je nepřijatelné, abychom měli takové sponzory. Okamžitě jsem nařídil krajské organizaci Jihomoravského kraje, protože to je jejich sponzor, aby ten dar vrátili a aby podali návrh na vyloučení pana Rusňáka z hnutí," řekl Babiš.

Brněnský primátor Petr Vokřál prý bere Babišův návrh na vědomí, přesto chce vyčkat na další dění. „Jsem toho názoru, že bychom měli pozastavit členství do vyřešení celé kauzy. Vycházím z principu presumpce neviny. Měli bychom oficiálně vědět, o jaká obvinění jde, než přikročíme k dalším krokům," uvedl Vokřál.

Vrácení daru by pak zvážil až ve chvíli, kdy se případně prokáže vina podnikatele. „Je to dar člena hnutí a nevidím tam žádnou příčinnou souvislost. Pan Rusňák byl jedním ze sponzorů, já jsem byl dalším. Museli jsme dohromady poskládat financování. Pokud by se nějaké zásadní provinění prokázalo, může to mít důsledek, že dar vrátíme," dodal Vokřál.

Rusňák dal podle něj na kampaň v komunálních volbách v roce 2014 přes milion korun. Začátkem příštího týdne se sejde krajské předsednictvo, které bude o celé situaci jednat.

Rusňák je zeť náměstkyně Schillerové

Rusňák je také zetěm náměstkyně ministra financí pro daně a cla Aleny Schillerové, kterou před několika dny hnutí ANO navrhlo do funkce ministryně financí. Premiér a předseda ČSSD Bohuslav Sobotka ale tuto nominaci začátkem týdne odmítl.

Zátah kvůli únikům: policisty navedla nahrávka exdetektiva Švábenského, který spáchal sebevraždu

Číst článek

„Neměl jsem a nemám jakékoliv jiné informace než ty, které se dnes objevily v médiích. I pro mě to bylo překvapení. Ale pokud je to pravda a pan Rusňák bude obviněn, tak to jen potvrzuje ty argumenty, které jsem použil," uvedl premiér.

Předseda vlády v pondělí uvedl, že Schillerová nese odpovědnost za pomalý přístup ke kontrolám firem, které vydaly jednokorunové dluhopisy. Právě kauza kolem těchto obligací byla jedním z důvodů pro Babišovo odvolání. Sobotka také v pondělí uvedl, že Schillerová by byla Babišovou prodlouženou rukou v úřadu, a premiérovi vadilo i to, že podle něj prosazuje represivní způsob výběru daní.

Alena Schillerová | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

Babiš ale v pátek odmítl spojování Rusňákova případu s nominací Schillerové. „Nemá to nic společného. Ne každý můžeme za svoji rodinu nebo za svoje děti, takže já tam nevidím žádnou souvislost," řekl.

„Paní Schillerová měla jasné předpoklady dělat tu funkci a nemá to nic společného s případem pana Rusňáka, který pro nás je nepříjemným překvapením a my se distancujeme od toho, co dělal," doplnil předseda ANO.

Karolína Peřestá, Anna Kottová, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme