Podomním prodejcům už neotevřu, tvrdí žena, kterou napálili

Už několik dní polyká Eva Svačinová jeden prášek za druhým a občas si popláče. Na konci září jí hrozilo, že přijde o elektřinu. Dostala výstražný dopis, že jí distributor odpojí elektroměr, protože nemá uzavřenou smlouvu na odběr elektřiny. 78letá penzistka z Prahy smlouvu uzavřela, ovšem s podomním prodejcem, který zneužil její důvěru.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Eva Svačinová už podomnímu prodejci neotevře

Eva Svačinová už podomnímu prodejci neotevře | Foto: Ľubomír Smatana | Zdroj: Český rozhlas

„Tady jsem dostala dopis, vidíte sídlo firmy,“ ukazuje Eva Svačinová s tím, že společnost po ní chce 1.200 korun měsíčně za elektřinu. „Jenže já tu firmu vůbec neznám,“ diví se a vzpomíná na podomního prodejce elektřiny, s nímž uzavřela smlouvu. „Byl celkem slušný a říkal, že se bude zdražovat elektřina, abych proto přešla k nim a ušetřila,“ dodává.

Ačkoliv Eva Svačinová pracovala celý život jako účetní, v moderních dokladech a fakturách má trochu zmatek a neumí se v nich zorientovat. „Měla jsem dva dny migrénu, bylo mi z celé té záležitosti špatně. Na tohle už nejsem,“ vysvětluje.

Přehrát

00:00 / 00:00

Podomním prodejcům už neotevřu, tvrdí žena, kterou jeden z nich napálil

Vysoká dáma s brýlemi na nose dohlíží na půlročního vnuka Míšu a mezitím vzpomíná, jak se to celé seběhlo. Trable podobného druhu řeší od začátku roku nejméně 6,5 tisíc lidí. Alespoň tolik jich eviduje Energetický regulační úřad. Na podomní prodejce se stížnosti jen hrnou.

Podomním prodejcům nechybí psychologický výcvik

„Podobní prodejci zákazníky nepravdivě informují, nesdělují jim všechny skutečnosti, které souvisejí s uzavřením smlouvy, uzavírají smlouvy i s nezletilými. Setkali jsme se dokonce i s falšováním podpisu na smlouvách,“ říká Jarmila Lehnerová z Energetického regulačního úřadu. „Někteří prodejci dokonce vystupují agresívně a jejich chování není etické,“ zdůrazňuje.

Podomní prodejci jsou závislí na počtu získaných klientů. Za každou dušičku pod pokličkou dostávají kolem 500 korun. Nechybí jim ani solidní psychologický výcvik, což potvrzuje Monika Krausová z občanské poradny, která pomáhá lidem odstoupit od nevýhodných smluv.

„V okamžiku, kdy nějaká společnost pošle obchodníky do ulic, se na poradnu obrací stovky lidí, kteří podepsali smlouvu a nevědí, jak z toho ven. Buď si své rozhodnutí rozmysleli, nebo zjistili, že je to finančně vyjde úplně stejně,“ vysvětluje.

Elektrárenské společnosti prodejce nekontrolují

„Lidé můžou odstoupit ve lhůtě 14 dní od podepsání smlouvy, jenže mnohdy přijdou až později. V té době se už se smlouvou nedá téměř nic dělat,“ zmiňuje Monika Krausová.

Podomní prodejci obvykle nepracují přímo pro energetickou společnost, většinou je najímají zprostředkovatelské firmy a jejich práci v terénu proto elektrárenské společnosti zkontrolují jen stěží. Navíc klienti podepisují smlouvy víceméně dobrovolně.

„Už nepustím nikoho domů, jsem poučená. I kdyby byl prodejce sebekrásnější,“ shrnuje svou zkušenost Eva Svačinová.

Ceny energií budou stoupat a to je živná půda pro podomní prodejce, kteří opět rozhodí své sítě. V tomto byznysu však obvykle platí, že žádná sleva není zadarmo.

Ľubomír Smatana Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme