Politiky vznikající koalice čekají další rozhovory

Politici tří stran finišují s přípravou nové vlády. Lídři ODS, KDU-ČSL a Strany zelených plánují, že společnou koaliční smlouvu podepíší už v pondělí. Jejich vyjednavači stačili zatím uzavřít pět kapitol: zbývá už doladit jen jedinou - tu, která se týká daní a veřejných financí. Dnes odpoledne je spolu ještě proberou předsedové zmíněných stran. Na páteční ráno je pak naplánovaná schůzka, na kterou vyšlou po třech zástupcích. Jednat se bude o personálním obsazení vlády.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mirek Topolánek, Martin Bursík, Miroslav Kalousek | Zdroj: ČTK

Vyjednavači ODS, KDU-ČSL a zelených si dnes znovu sednou k jednomu stolu, aby ukončili jednání o podobě koaliční smlouvy. Rozpory zatím existují především v daňové a energetické politice. Jasno je v oblasti školství v odsunutí jednotných maturit, možnosti hlásit se na více než jednu střední školu a rovnoměrném rozdělení dotací do veřejných a soukromých škol.

Budoucí koalice také chce - podle Tomáše Julínka z ODS - zrušit sporný zákon o neziskových nemocnicích: "Shodli jsme se na to, že je potřeba rovná soutěž zdravotnických zařízení trhu bez ohledu na to, jakou mají právní formu, a že prvním krokem k tomu je zrušení zákona o neziskových nemocnicích."

S tím ale nebude zřejmě souhlasit sociální demokracie, u které koalice bude hledat pro svůj kabinet podporu.

Koaliční smlouvu musí ještě před podpisem schválit vrcholné orgány stran: na neděli je svoláno širší vedení ODS, bude zasedat i republiková rada zelených a širší vedení lidovců.

Včera roztržkou skončilo jednání o povolebním uspořádání sněmovny. Strana zelených chce svůj klub, přestože k jeho vytvoření nemá dost poslanců. ODS a KDU-ČSL kvůli tomu plánují zákonná pravidla změnit. Levicové strany ale tvrdí, že to nebude tak jednoduché.

Místopředseda poslanecké frakce ČSSD Miloslav Vlček zdůvodnil váhavý postoj své strany tím, že se k potřebné změně jednacího řádu zatím poslanecký klub ČSSD nevyjádřil. Na to odkazuje i předseda komunistických poslanců Pavel Kováčik: "Strana zelených musí pochopit, že to není jako housky na krámě, ale je to skutečně věc změny zákona. Teď nemůžeme garantovat, že všichni poslanci budou hlasovat pro změnu toho zákona. Já jsem řekl, že osobně proti tomu vůbec nic nemám, že se budu snažit, aby se ta věc pohnula, ale je to politické jednání, které je na jiném patře, než tady na technické schůzce," poznamenal Kováčik.

Milan Kopp, Milada Richterová, Lucie Husárová 1 Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme