Falešné potratové pilulky z internetu. Vypadají jako originál, ale ženám po nich hrozí smrt

Falešné potratové pilulky můžou způsobit i smrt. Ženám po nich hrozí těžký toxický šok nebo infarkt. Potratové pilulky by proto měly kupovat jedině na lékařský předpis, upozorňuje Státní ústav pro kontrolu léčiv.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ilustrační foto | Foto: CC0 Public domain

Nebezpečné pilulky, které se dostaly na český online trh, na první pohled vypadají jako originály. Zdobí je dokonce vyražený znak světové farmaceutické firmy. Účinnou látku ale prášky buď nemají ve správném množství, nebo ji neobsahují vůbec.

„Zdroj těchto přípravků, které deklarují přítomnost látek mifepriston a misoprostol, je pochybný. Uživatelky riskují vážné poškození vlastního zdraví,“ uvádí lékový ústav na svém webu.

Potratová pilulka bude už jen na předpis, schválili polští poslanci. Omezujete práva žen, zní z opozice

Číst článek

Podle Státního ústavu pro kontrolu léčiv můžou pilulky způsobit vážné nežádoucí reakce - od masivního krvácení přes křeče až po úporné zvracení nebo infekce. Může se také stát, že tableta nezabere a žena nepotratí, uvádí Deník, který na problém upozorňuje.

„V souvislosti s neschváleným způsobem ukončení těhotenství byly hlášeny i smrtelné či život ohrožující případy toxického a septického šoku, infarktu myokardu a těžké hypotenze,“ cituje Deník varování Státního ústavu pro kontrolu léčiv.

Potratové pilulky jsou přitom v Česku stále populárnější. V roce 2016 lékaři zaznamenali necelých 14 000 „miniinterrupcí“, z toho asi 30 procent bylo právě touto formou. Při potratu pomocí prášků totiž děložní dutina nepřijde do styku s chirurgickými nástroji, které ji mohou poranit.

Cena tabletek se pohybuje od 500 do 5000 korun podle typu a výrobce.

Veronika Šírová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme