Proti nám je počasí. Jestli přijde další silný vítr, bude to problém, hodnotí šéf hasičů zásah v Hřensku

Požár v Národním parku České Švýcarsko zatím nemají hasiči pod kontrolou. V úterý byl vyhlášen zvláštní stupeň poplachu, který umožňuje povolat k zásahu jakýkoliv potřebný počet jednotek. Těch je nyní v terénu přes 80, což představuje více než 400 hasičů. Využívána je letecká technika. Helikoptéru k hašení posílá Polsko, pomoc slíbily Slovensko a Itálie. Oznámil to ředitel krajských hasičů Roman Vyskočil.

Hřensko Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

požár v národním parku České Švýcarsko

požár v národním parku České Švýcarsko | Foto: Tomáš Šácha | Zdroj: Český rozhlas

Snažíme se uhájit frontu šíření požáru. V Hřensku zasahujeme u říčky Kamenice a na silnici do Německa. Snažíme se chránit všechny objekty, které jsou pod skalním masivem, uvedl. Výšková technika stojí za objekty a postupně se přesouvá.

Ohnisek v Hřensku je hodně, hasiči nevědí, zda se požár nešíří. Česku nabídly pomoc další země

Číst článek

Z visutého žebříku hasiči kropí místa na skalách, odkud stoupá dým. S výškovou technikou přejíždějí cisterny. Vršek masivu hasíme pomocí letecké hasičské služby, uvedl Vyskočil.

V obci Mezná se hasiči snaží zabránit dalšímu šíření požáru směrem k Jetřichovicím. V Mezné shořely tři objekty a dva jsou poškozeny. Proti nám je počasí. Jestli přijde další silný vítr, budeme mít problém, uvedl Vyskočil.

Vítr přenáší oheň na další ohniska nebo se to rozhoří v lokalitě už uhašené a musíme se vracet, dodal.

Hašení zintenzivní letecká technika, kterou slíbilo České republice několik států. Pro terén skalních masivů, kaňonů a strmých strání je to velká pomoc, řekl ředitel ústeckých krajských hasičů.

Zkušenosti s hašením požáru v Českém Švýcarsku hasiči mají, v parku hořelo několikrát, nikdy ale tak blízko objektů. Němečtí hasiči se stáhli na svoje území, protože požár zasáhl i sousední Saské Švýcarsko.

Teď je problém v dlouhodobém suchu, byla tu kůrovcová kalamita, po které zůstala v parku spousta uschlého dřeva. Vypadá to jako mikádo s popadanými a vzrostlými stromy. Je to velmi složitý terén se spoustou hořlavého materiálu, dodal Vyskočil.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme