Pozůstalí po obětech od Nažidel odškodnění nedostanou

Manželé Pudilovi, kteří při nehodě zájezdového autobusu u jihočeských Nažidel přišli o čtyři příbuzné, nedostanou žádné odškodné. Rozhodl o tom Vrchní soud v Praze. Dnes zrušil verdikt plzeňského soudu, který manželům přiznal odškodnění ve výši 2,8 milionu korun.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

místo nehody u Nažidel | Foto: Nažidla 2003

Dvoupatrový Neoplan havaroval u Nažidel 8. března 2003. Při nehodě zahynulo 19 cestujících. Manželé Pudilovi přišli o dvě dcery, Petra Pudilová také o matku a sestru.

Plzeňský soud určil, že jim sokolovská společnost LSK, která na zájezd do Alp poskytla autobus, musí zaplatit dva miliony korun. Zbývajících 800 tisíc měla uhradit chomutovská cestovní kancelář Vlna, která pobyt v Rakousku organizovala.

Proti verdiktu se ale odvolaly s tím, že necítí za nehodu odpovědnost. Poukázaly na to, že, havárii zavinil odsouzený řidič Pavel Krbec. Případ se proto dostal před pražský Vrchní soud.

Než však začalo odvolací řízení, LSK zažádala o výmaz z obchodního rejstříku. Soud dnes proto musel řízení proti ní zastavit, a to přesto, že předsedkyně odvolacího senátu Zdenka Ferešová naznačila, že odpovědnost za drtivý zásah do soukromí manželů Pudilových nese právě LSK.

Žaloba na LSK není podle pražského Vrchního soudu důvodná a nebyla shledána odpovědnost cestovní kanceláře. "Žalovaný není původcem neoprávněného zásahu do soukromí, neprokázalo se, že by se dopustil protiprávního jednání," konstatovala Ferešová.

Josef Pudil se svým obhájcem nyní zváží dovolání k Nejvyššímu soudu. Řidič Krbec si již odpykává osmileté vězení. Podle soudu jel s autobusem příliš rychle a nevěnoval se dostatečně řízení. Vedle mrtvých si nehoda vyžádala také těžká zranění 34 cestujících.

Manželé Pudilovi již dříve řekli, že jim nejde o peníze, ale o to, aby v ruce drželi rozsudek, který jim odškodnění přiznává. Verdikt by podle nich vytvořil precedens pro pozůstalé, kteří mají nárok na odškodnění. Podle nich žalobu na odškodnění podalo dalších pět nebo šest lidí poškozených havárií u Nažidel. Krajský soud o nich ale ještě nejednal.

Martin Hromádka, Alžběta Havlová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme