Pracovat na české důchodce nebudou jen mladší lidé, ale i roboti a automaty, je přesvědčený Juchelka
Opozice se v Poslanecké sněmovně snaží zabránit vládě v prosazení reformy penzí. Podle hnutí ANO by měly důchody růst rychleji a zároveň by se neměl zvyšovat věk pro odchod do penze nad 65 let. „Toto nenazýváme důchodovou reformou, protože zde chybí to základní, a to jsou příjmy. A ty musíme řešit. Jinak se systém bude propadat do deficitů,“ říká pro Český rozhlas Plus poslanec a stínový ministr práce a sociálních věcí Aleš Juchelka (ANO).
Připouští, že podle demografických projekcí se bude snižovat počet lidí v ekonomicky aktivním věku, kteří budou okolo roku 2060 přispívat v průběžném systému na 3,3 milionu seniorů. „Ale k tomu jednomu pracujícímu člověku můžeme přidat i automat nebo robota, kteří už nyní lidskou práci nahrazují,“ naznačuje.
„Je třeba myslet na lidi, kteří odcházejí do důchodu. Protože nejsou jen nějaké číslo v excelové tabulce, jak se to nyní projednává ve Sněmovně,“ uvádí s tím, že reforma nebere v potaz náročné profese. „Až člověk pracující ve velkoskladu už nebude moci jezdit s vysokozdvižným vozíkem, tak z něj ajťáka nebo účetního neuděláte.“
Důchody je prý třeba vnímat v kontextu celé ekonomiky a mezd. Ty přitom nyní patří k nejnižším v Evropské unii, což znamená i nízké odvody do průběžného systému.
Důchody míří k udržitelnosti, proto můžeme zpomalit tempo zvyšování důchodového věku, obrací Jurečka
Číst článek
Juchelka zároveň kritizuje nesystémové změny, jako je jinak žádoucí vyrovnávání důchodů mezi muži a ženami prostřednictvím výchovného, návrh na slevu ze sociálního pojištění pro pracující důchodce nebo odklady pro OSVČ.
„Neustále nesystémově atakujeme průběžný systém, a pak se strašně divíme, že je v deficitu. A pak argumentujeme tím deficitem, že je třeba něco změnit. A řešíme to tak, že osekáváme příjmy starobních důchodců,“ shrnuje své výhrady poslanec.
Pracující důchodci
Juchelka dále poukazuje na to, že ještě před pěti lety byl důchodový systém v přebytku, a to díky silnějšímu ekonomickému růstu. Ovšem demografická situace se od té doby změnila jen minimálně.
„Zlom přijde až v polovině 30. let. Čímž neříkám, že máme čas. Ale musíme řešit příjmovou stránku a ekonomiku jako takovou,“ zdůrazňuje.
STEM: Současný systém penzí neumožňuje prožít důstojné stáří, soudí většina Čechů
Číst článek
Ke zvyšování věku odchodu do důchodu přistupují i další evropské země, Juchelka ale namítá, že jsou obecně bohatší a lidé v předdůchodovém věku si mohou dovolit pracovat třeba jen na částečný úvazek, aby pokryli své životní náklady.
„Mají jinak postavenou ekonomiku, více na službách než na průmyslu. Jsem pro to, abychom více motivovali seniory, kteří chtějí a mohou, aby pracovali déle. Ale nemůže to být plošně pro všechny profese. Můžeme to dělat tak, že za každých 360 odpracovaných dní jim přidáme 1,5 procenta k jejich důchodu, až dosáhnou důchodového věku,“ navrhuje.
Poslechněte si celý rozhovor v Interview Plus.