Meteorologové varují před bouřkami a povodněmi. Vylít se mohou hlavně řeky na jihu Čech

Na severu a severovýchodě Česka hrozí ve středu odpoledne místy silné bouřky, ojediněle s krupobitím. V kombinaci s tajícím sněhem může déšť výrazně zvednout hladiny menších řek. Vydatný déšť a vzestup hladin hrozí ve středu také v jižních Čechách. Z koryt se mohou vylít hlavně říčky na Šumavě a v Novohradských horách. Vyplývá to z úterního varování Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Do úterního večera je v platnosti i varování před silným větrem. Ilustrační foto | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iRozhlas

Výstraha před velmi vydatným deštěm na jihu Čech platí od středečních 7.00 do čtvrtečního poledne. Varování se kromě celého Jihočeského kraje týká dvou jihovýchodních okresů Plzeňského kraje.

V půlce května přijde podle meteorologů prudké ochlazení. Denní teploty spadnou až na 10 stupňů

Číst článek

Za 24 hodin tam může spadnout více než 60 litrů vody na metr čtvereční a zvednout hladiny menších řek na první, ojediněle i na druhý povodňový stupeň ze tří.

Do úterního večera je v platnosti i varování před silným větrem pro celou Moravu, východ a sever Čech.

Déšť s kroupami

Ve středu odpoledne budou silné bouřky hrozit i na severu a severovýchodě České republiky. Intenzivní déšť mohou místy provázet kroupy. „V kombinaci s tajícím sněhem může na menších tocích odvodňujících horské oblasti docházet i k výrazným vzestupům hladin s dosažením i vyšších stupňů povodňové aktivity,“ varují meteorologové.

Lidé by v bouřkách měli být opatrní nejen na možný zásah bleskem, ale také na padající větve, případně poletující předměty. Rozhodně by se měli vyvarovat koupání, či jízd na lodích, uvedli meteorologové.

Silný vítr, před kterým meteorologové varovali už v pondělí, hrozí do dnešních 20:00 na celé Moravě, včetně Slezska, a také na východě a severu Čech. Silný jihovýchodní až jižní vítr může mít v nárazech rychlost nad 65 kilometrů v hodině.

#VYSTRAHA Platnost: od úterý 11.05.12:30 do odvolání
Ve středu očekáváme vydatnější déšť s celkovými
úhrny ojediněle nad 40mm/24 h, který bude odpoledne a v noci na čtvrtek zvedat hladiny zejména menších řek na Šumavě a v Novohradských horách.
Sledujte chmi.cz,

13:07 – 11. 05. 2021

5 24

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme